Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Türkistan-Türk Dünyasının Manevi Başkenti: Entegrasyonu ve İşbirliği Perspektifleri” Konferansı Düzenlendi24 Mayıs 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesinde 24 Mayıs 2021 tarihinde “Türkistan-Türk Dünyasının Manevi Başkenti: Entegrasyonu ve İşbirliği Perspektifleri” konulu çevrim içi konferans düzenlendi. Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Cengiz Tomar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen konferansta; Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Genel Sekreteri Bağdat Kultayulı Amireev, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yıldız, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali Türk Dünyasının manevi başkenti Türkistan özelinde Türk Dünyası için yapılan çalışmalara değinerek bu programın düzenlenmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Konferansın devamında, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı yaptığı konuşmada Türkistan’ın tarihi gelişiminden ve son üç yıldaki aktif rolünden bahsederek Nursultan Nazarbayev’in Türk Dünyasına katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ve saygılarını sundu.

Nur Otan Partisi Sekreteri Arman Orazbayulı Kırıkbayev, Türkistan’ın kadim tarihinden bahsederek Nevruz’da Türk Dünyasının manevi başkent olmasında kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in katkılarından bahsetti. Türkistan’ın eyalet başkenti olmasıyla birlikte 2025 yılına kadar bölgenin kalkınması için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek yaptığı konuşmada “Liderlerimiz bize bir vizyon gösterdi, bu vizyonun gerçekleştirilmesi bizlerin yükleneceği misyonla mümkündür. Bizler; Ahmet Yesevi Üniversitesi, Türk Konseyi, TÜRKPA, TÜRKSOY, Türk Akademisi ve diğer paydaşlarla elimizi taşın altına koymalıyız.” diyerek Ahmet Yesevi Hazretlerinin adını taşıyan üniversitemizin 30. yılını kutladığını ve üniversite olarak Türk Dünyası için göreve hazır olduklarını belirtti. 27 ciltlik Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü projesinin tamamlanmak üzere olduğundan bahseden Şimşek, Türkistan’ın Türkolojinin merkezi hâline getirilmesi için çalışmalara başladıklarından bahsetti. Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in üniversitemize olan destekleri için teşekkür eden Şimşek, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversitemizi medar-ı iftihar olarak değerlendirmesi bizlere daha büyük sorumluluk yüklemektedir diyerek eylül-ekim aylarında ilgili ortakların katılımıyla Türkistan’da düzenlenecek toplantıya ev sahipliği yapabileceklerini söyledi.

Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu Mazhilis'in Milletvekili Darkhan Mynbai Türk Dünyasıyla ilgili ortak projelerden bahsetti. Nazarbayev Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yulay Şamiloğlu, Hoca Ahmet Yesevi’nin Türkistan için önemine değindi. Alişer Navoi Taşkent Devlet Üniversitesi Özbek Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kozokboy Yuldoşev’in Türkistan’ın Türk Dünyasındaki öneminini vurgulayan konuşmanın ardından program son buldu.