Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Çocuk Sağlığının Durumu” Konferansı Düzenlendi29 Mayıs 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı ve Tıp Fakültesi Hastanesi tarafından ortaklaşa düzenlenen konferanslar serisi kapsamında 27 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Sekreteri, IPA (International Pediatric Association) Başkanı, Gazi Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Enver Hasanoğlu “Çocuk Sağlığının Durumu” başlıklı çevrim içi bir konferans verdi.  

Moderatörlüğünü Tıp Fakültesi Hastanemiz Baş Hekimi Op. Dr. Osman Acar’ın yaptığı toplantıya, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ve Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık çalışanları katıldı.

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu konuşmasında, Uluslararası Pediatri Birliği (IPA) hakkında bilgiler verdi. Sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranları ve kişi başı kamu cari sağlık harcamaları, dünya genelinde kişi başına düşen hemşire, ebe ve doktor sayıları, aşılama hızlarının uluslararası karşılaştırması, yaşa göre emzirme pratikleri, sezaryen ameliyatlarının canlı doğumlar içindeki oranının uluslararası karşılaştırması hakkında istatistiki verileri paylaştı. Konuşmasının devamında bebek ölümlerinde annelerin eğitim faktörleri ve temel ölüm nedenlerine değindi. Sayın Hasanoğlu doğumda sağlıklı yaşam beklentisi ve yaşam süresinin uluslararası karşılaştırması konularına değinerek bilgiler verdi. Çok sayıda dinleyicinin katıldığı toplantı soru-cevap bölümü ile son buldu.