Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Larenks Kanserleri Tedavisi” Başlıklı Konferans Düzenlendi06 Haz 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığınca başlatılan "Anayurttan Atayurda Sağlık Köprüsü" programı kapsamında Türkistan’a gelen misafir öğretim üyelerinden Prof. Dr. Harun Cansız, 5 Hairan 2021 tarihinde "Türkistan KBB Vakfı Otorinolarengoloji Workshop”u kapsamında “Larenks Kanserleri Tedavisi” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Konferansta, Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi akademik personeli ve Tıp Fakültesi Hastanesi KBB hekimleri hazır bulundu.

Sunumuna “Atayurt”ta olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek başlayan Prof. Dr. Cansız, sunumunun devamında KBB dalında ihtisas yapma ile ilgili tespit ettiği sıkıntılardan bahsetti.

Prof. Dr. Cansız, larenks kanserleri hakkında genel bilgiler verdikten sonra bu kanser türüne sebep olan en önemli etkenin sigara olduğunun altını çizdi. Cinsiyete göre dağılıma bakıldığında erkek/kadın oranının 10/1 arasında değiştiğini dile getiren Cansız, bu kanser türünün en yaygın görüldüğü yerin ise ses telleri bölgesi olduğunu belirtti.

Konuşmasının devamında “Ameliyat Planı ve Sonrasındaki Cerrahi Seçenekler” hakkında bilgi ve tecrübe aktarımında bulunan Prof. Dr. Cansız, lazer yönteminin kullanıma girmesiyle pek çok ameliyat şeklinin tarihe karıştığını ve larengeal kanser tedavisinde lazer kullanımının avantajlarını iki video üzerinde örnekleyerek anlattı.

Prof. Dr. Cansız: “Hastanın hayatını korumak, fonksiyonlarını korumaktan daha önemlidir.” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Soru cevap bölümüyle devam eden konferans, toplu anı fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.