Mütevelli Heyet Başkanımız Prof. Dr. Muhittin Şimşek Türkistan Eyalet Valisi ile Görüştü09 Haz 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Türk Dünyası’nın Ruhani Başkenti ilan edilen Türkistan’da Eyalet Valisi Ömirzak Şökeyev ile üniversitemiz gelişme planı ile ilgili detaylı görüşmede bir araya geldi.

Görüşmeye Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Dr. Janar Temirbekova, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ve Vali Yardımcısı Ulan Tajibayev da katıldı.

Sayın Vali Ömirzak Şökeyev, özellikle tıp fakültesi hastanesine yaptıkları yatırım ve başlattığı “Anayurttan Atayurda Sağlık Köprüsü” projesi için Prof. Dr. Muhittin Şimşek’e teşekkür ederek söze başladı. “Üniversitenin Türkistan’ın kalkınmasında büyük katkıları olacağını görüyoruz. Dinamik bir yapı ile hızla önemli projelerin gerçekleşmiş olması bizi çok memnun etmektedir. Özellikle Türkiye’den önemli tıp profesörlerinin Türkistan’da yapılamayan ameliyatları yapmaları, muayene ve tedavi hizmetleri gerçekleştirmeleri, ayrıca hastane hekimlerinden her ay beş kişinin Türkiye hastanelerinde bir ay süre ile bulunmaları ve de Türkiye’den tıbbi malzeme yardımlarından dolayı Türkistan halkı adına sizlere teşekkür ederim. Bu anlamda biz valilik olarak yapacağınız her faaliyette yanınızdayız.” diyerek üniversitemize desteklerini ifade etmişlerdir.

Prof. Dr. Muhittin Şimşek ise konuşmasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversitemize büyük önem verdiğini vurgulayarak kısa, orta ve uzun vadeli projelerinden bahisle, “Üniversitemiz Türk Dünyası’nın en önemli ilim yuvası olmak mecburiyetindedir.  Bu misyon omuzumuzdadır. 33 devlet ve akraba topluluğundan öğrencisi bulunan bu ilim yuvasının günün şartlarına uygun donanımla, iyi yetişmiş öğrencileri ile dünya çapında olması için her imkânı seferber etmek durumundayız.  Bu nedenle sağlık alanında olduğu gibi birçok alanda yatırımlarımız ve projelerimiz bulunmaktadır. Mesela zirai üretimde çok bakir toprakları olan Türkistan’a Ziraat Fakültesi açma kararı aldık. Üniveritemize ait 88 dönümlük botanik bahçemiz de bu fakültenin uygulama alanı olacaktır. Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi’nin ismini taşıyan bu ilim yuvasında onun mefkûresini daha detaylı araştırmak için ve Türkistan’ın ruhani başkent olması hasebiyle bazı önemli projlerimiz başlamıştır.” dedi.

Prof. Dr. Muhittin Şimşek sözlerine, “Türkistan şehrinde bulunan üniversitemiz doğal Türkoloji laboratuvarıdır. Bu nedenle 3 dille Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi verecek bir Türkoloji Merkezini oluşturup bu alanda dünyada sayılı merkez olmasını arzu etmekteyiz. Hiçbir faaliyetin ‘mış’ gibi yapılmasını arzu etmiyoruz.” diyerek devam etti.

Prof. Dr. Şimşek, “Eğitim-Öğretim”, “Bilimsel Çalışma” ve “Yerelin Sorununa Çareler Arama”nın üniversitelerin önemli misyonlarından olduğunu söyleyerek “İlk iki madde bizim işimiz,  ama üçüncü madde ki çok önemlidir. Bunu da sizlerin desteği ile gerçekleştireceğiz. Bilmenizi istiyoruz ki üniversitemiz Türkistan halkı ile iç içe olacaktır.” dedi.

Daha birçok hususun görüşüldüğü toplantı sonunda Sayın Vali Ömirzak Şökeyev mutluluğun bir ifadesi olarak üniversitemiz hocalarının kullanımı için (cüzi ücretle) yeni yapılmış 20 dairelik bir binayı verme teklifinde bulunmuştur.