Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Tarafından Düzenlenen “Türkistan (Kazakistan) Belediyesi Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı” Gerçekleştirildi30 Ağus 2021

Üniversitemiz ile Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından Beykoz, Eyüp, Üsküdar ve Zeytinburnu Belediyeleri iş birliğinde düzenlenen “Türkistan (Kazakistan) Belediyesi Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı”; 24-29 Ağustos 2021 tarihlerinde İstanbul’da muhtelif ziyaretler ve saha gezileri ile gerçekleştirildi.

Programa, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz TOMAR, TDBB Kazakistan Üyesi Türkistan Belediyesi Başkan Yardımcısı Zhandos TASOV, Türkistan Belediyesi Meclis Genel Sekreteri Maksat TANGATAROV, Türkistan Belediyesi Meclis Üyesi Zhamila SULEYMANOVA, Türkistan Belediyesi Meclis Üyesi Nursultan ZHUSIPBAYEV, Türkistan Belediyesi İşletme ve Turizm Daire Başkanı Gulzhamal DAHANOVA, Türkistan Belediyesi Danışmanı Miyarbek KUSHENOV, Türkistan Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Timur AKHMETOV ve Ahmet Yesevi Tarihi ve Kültürel Koruma Müzesi Müdürü Berik BAIBOLOV katıldı.

Programın ilk günü öğleden önce heyet, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN’i makamında ziyaret etti; ardından Üsküdar Belediyesinin yapmış olduğu faaliyetleri görmek için saha gezisi yaptı. Bu çerçevede Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya ŞANLIER refakatinde Üsküdar Kadın emeği ürünleri pazar yerleri, “TEBESSÜM” Kahvesi (Üsküdar Belediyesi Down Sendromlulara İstihdam Kafesi) vb. projeler gezildi. Öğleden sonra ise Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Engin KÖKLÜ ile bir araya gelen heyet; görüşmenin ardından Beykoz Belediyesi Çözüm Merkezi, Beytaş Yemek Üretim ve Dağıtım Merkezi, Beykoz Rehabilitasyon Merkezi ve Beykoz Belediyesi Cumhuriyet Köy Pazar Yeri’ni gezerek bilgi aldı.

Programın ikinci günü olan 26 Ağustos 2021 Perşembe günü programına Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz KÖKEN’i ziyaret eerek başlayan heyete, Başkan KÖKEN Eyüpsultan Belediyesinin turizm faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. Ziyaretin ardından Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı Muhammed ÇAKIR eşliğinde sosyal hizmet aktiviteleri izlendi. Programın ikinci günü öğleden sonra ise heyet Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer ARISOY’u ziyaret etti. Başkan ARISOY heyete, Türkiye’de turizmin gelişmesinde önemli rol oynayan faktörleri ve yapılan çalışmaları anlattı. Başkan ayrıca Zeytinburnu Belediyesinin yapmış olduğu çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Ziyaretin ardından katılımcılar Akdem, Zeytinburnu aşevi ve tıbbî bitkiler bahçesini gezerek belediyenin çalışmalarını yakından gördüler.

Programın son günü ilgili heyet, tarihî yarımada kültür gezisi sonrası TDBB’yi ziyaret etti. Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri SOLAK, katılımcılara birliğin çalışmaları hakkında bilgi verdi ve programla ilgili değerlendirmeler yapıldı. Heyetle yapılan görüşmede iş birliği imkânları ve kardeş şehirler konusunda yapılabilecekler de ele alındı.

Program, “Birlik” merkezinde düzenlenen "Katılım Sertifikaları"nın takdim töreni ve günün anısına aile fotoğrafı çekimi ile tamamlandı.