Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Ortadoğu ve Türkler" Konferansı Düzenlendi20 Eyl 2021

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Türkoloji Araştırma Enstitüsü ve İdil-Ural Araştırmaları dergisinin birlikte düzenlediği konferanslar kapsamında, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın "Ortadoğu ve Türkler" başlıklı konuşması 16 Eylül 2021 Perşembe günü saat 17.00’de video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Türkoloji Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Bayram’ın yönlendiriciliğinde gerçekleştirilen konferansın açış konuşmasında 2021-2022 akademik yılı boyunca da önceki yıl olduğu gibi her perşembe, alanında uzman bilim insanlarının konuk edileceği konferansların düzenleneceği bilgisi verildi.

Prof. Dr. Tomar, takdimine Türklüğün Ortadoğu’daki yerleşikliği konusunun izahıyla başladı. “Ortadoğu”da Türk varlığı denildiğinde, genel olarak Arap dünyasında “Osmanlı”; Türk dünyasında da “Selçuklu ve Osmanlı” hâkimiyetinin akla geldiğini oysa Ortadoğu’daki Türk varlığının en az 1200 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu dile getiren Sayın Tomar, şu anda da bu 1200 yıllık izlerin devam ettiğine dikkat çekti.

Konferansta, “Ortadoğu” olarak adlandırılan bölgenin tarih boyunca pek çok devletin kuruluşuna tanıklık ettiğini aktaran Sayın Tomar, 674 yılından itibaren ise Türk varlığının bu bölgede görülmeye başlandığını belirtti. Sayın Tomar konuşmasını, bugün Ortadoğu’da yaşananlar etrafında uygulanabilecek iskân politikaları hakkındaki önerileriyle tamamladı.

Sunumun ardından gerçekleştirilen soru cevap bölümüne akademisyenler ve Prof. Dr. Bülent bayram soru ve yorumlarıyla katılım sağladılar.

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Türkoloji Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Bayram, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’a teşekkür belgesini çevrim içi olarak takdim ederek akademik yıl boyunca düzenlenmesi planlanan video konferans etkinliklerinin ilki için Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’a teşekkürlerini arz etti.