“Türk Dünyasında Değişime Yön Veren Ortak Miras: Dil, Tarih, Edebiyat ve Mefkûre” Temasıyla Düzenlenen “Bağımsızlıklarının 30. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu” Başladı09 Kasım 2021

Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 30. yıl dönümü münasebetiyle Türkiye’nin ilk uluslararası yükseköğretim kurumu olan Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi tarafından düzenlenen “Bağımsızlıklarının 30. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu” 9 Kasım 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’nde başladı.

Sempozyumun açış konuşmasında ilk olarak Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek söz aldı. Türk devletlerinin kardeşliğinin daim olmasını dileyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Şimşek, “Türk Konseyi çatısı altında gücümüz birlikteliğimizdendir. Bundan dolayı iş birliğimizi farklı bir boyuta taşıyoruz. İş birliğinin ileri götürülebilmesi için Üniversitemiz de üzerine düşeni yapmaktadır. Türk dünyasının birlik ve bütünlüğünü ihya etme görevi Üniversitemizdedir. Üstlendiğimiz misyonu yerine getirmek için aramızdaki ortaklığı güçlendireceğiz. Türk dünyası otuz yaşın dinamiğiyle geleceğe de emin adımlarla yürüyecektir.” diyerek Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri arasındaki gönül birliğinin eylem birliğine dönüştüğünde somut zaferler elde edildiğine ve dayanışmanın önemine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Şimşek’in ardından açış konuşmaları için; Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar söz aldı.

Protokol konuşmaları ardından Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek, konuşmacılara hediye takdim etti.

Program, Ahmet Yesevi Üniversitesi Senato Salonu’nda  Üniversitemiz Rektörü Dr. Janar Temirbekova ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ile birlikte Üniversitemiz yönetimi tarafından çevrim içi olarak takip edildi.

Sempozyumun ilk günü, yüz yüze gerçekleştirilen “Diplomatik Perspektiften Türkiye-Türk Cumhuriyetleri İlişkileri” ile “Türk Dünyası ile Birlikte Büyüyen Türkiye: Kurumlar ve Öncelikler” başlıklı oturumlarla tamamlandı.