Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Azerbaycan’da Yeşil Enerjiye Geçişin Durumu” Semineri Düzenlendi15 Kasım 2021

11 Kasım 2021 tarihinde Eski SOCAR Başkanı Dr. Sabit Bagirov “Azerbaycan’da Yeşil Enerjiye Geçişin Durumu” konulu seminer verdi.

Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer’in takdim konuşması ile başlayan seminerde Eski SOCAR Başkanı Dr. Sabit Bagirov, ana hatlarıyla Azerbaycan’daki yeşil enerjiye geçişin durumu hakkında bilgi vererek enerji geçişi endeksi (2012-2021), ülkedeki yenilenebilir enerji kaynakları ve kullanımları, hükümet politikası ve yasal ortam, kurumlar, tarifeler, yatırım projeleri ve bağışçılar gibi önemli konularda detaylı bilgiler sundu.

Öncelikle 1994 yılında iş adamları tarafından kurulan piyasa ekonomisinin geliştirilmesinde yardımcı olan bir sivil toplum kuruluşunun başkanı olduğunu belirten Dr. Sabit Bagirov,  bu sivil toplum kuruluşunun Azerbaycan’daki iş merkezlerini araştırarak bu iş merkezlerinin nasıl geliştirileceği yönünde projeler hazırladığını ve bu projeleri Azerbaycan hükümetine sunduğunu dile getirdi.

Seminerin devamında enerji geçiş endeksi (2012-2021) başlığı altında Dünya Ekonomik Forumu raporunu ve bu raporda yer alan ülkelerin sıralamasını yorumlayan Dr. Sabit Bagirov, Dünya Ekonomi Forumu raporundan sonra enerji geçişi için uygun koşul faktörleri üzerinde durdu ve bu faktörleri maddeler hâlinde sıraladı.

Azerbaycan’da yenilenebilir enerji kaynaklarını anlatarak Azerbaycan’ın 2018 yılındaki enerji haritasını sunan Dr. Sabit Bagirov, Azerbaycan’ın 2010-2020 yılları arasındaki elektrik enerji üretimi ve Azerbaycan’daki elektrik santralları hakkında da bilgiler verdi. Dr. Sabit Bagirov, ayrıca, sunumunun bir diğer ana başlığı olan, hükümetin yenilenebilir enerji politikalarını anlattıktan sonra yıl bazında Azerbaycan hükümetinin almış olduğu başlıca kararlar ile kabul ettiği yasal düzenlemelere değindi ve Azerbaycan hükümetinin 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynakları hakkındaki hedeflerini sıraladı. Özellikle, 2030 yılına dek sosyo-ekonomik kalkınma için ulusal öncelikleri sıralayan Dr. Sabit Bagirov, yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretiminde kullanılması ile ilgili yeni yasalardan bahsetti.

Seminer devamında,  yenilenebilir enerji kaynakları devlet ajansı, enerji sektörü politikasını uygulayan devlet kuruluşları ve enerji sektörü şirketlerini anlatan Dr. Sabit Bagirov, Azerbaycan’daki elektrik enerji tarifelerini, yatırım projeleri ve hidrojen enerjisiyle alakalı gelişmeler hakkında da önemli bilgiler sundu. Dr. Sabit Bagirov, son olarak Azerbaycan’daki bağışçı kuruluşlar ve Azerbaycan’ın yakın gelecekteki proje hedeflerini anlatarak sözlerine son verdi.

Katılımcılar bildiri konusu hakkında görüş alışverişinde bulundular. Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, semineri için Dr. Sabit Bagirov’a teşekkür ederek seminerin çok doyurucu ve yararlı bir şekilde geçtiğini vurguladı.