T.C. Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Yesevi Üniversitesini Ziyaret Etti21 Kasım 2021

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan ve beraberindeki heyet, 20 Kasım 2021 tarihinde Üniversitemizi ziyaret etti. Ziyaret münasebetiyle Başkan Arslan, Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Kültür Merkezi’nde Üniversitemiz personeli ve öğrencileri ile bir araya geldi.

Ziyaret toplantısının açış konuşmalarında Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Dr. Janar Temirbekova ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar söz aldı.

Ardından konuşmasına başlayan Başkan Prof. Dr. Zühtü Arslan, günümüzdeki  mülteci sorunu ve İslamofobi gibi yükselen ben merkezcilik problemlerine dikkat çekerek bu tür sorunların hukuki çözümleri için dikkat edilmesi gereken noktalara değindi. “Adalet bir eylem meselesidir. Dünyada şu anda hız kazanan ötekileştirme sorununun çözümü için insan merkezli öğretileri ile bize yol gösteren Ahmet Yesevi’yi, Yunus Emre’yi, Mevlana’yı ve devamında gelen Anadolu irfanını kendimize rehber edinmeliyiz.” diyen Prof. Dr. Arslan, farklılıkların ancak bu hikmetlerle kucaklandığında adaletin tesis edilebileceğini vurguladı.

Başkan Arslan konuşmasının devamında Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru hakkı başta olmak üzere topluma sunduğu hizmetlerden ve sağladığı faydalardan bahsetti. Prof. Dr. Arslan, hukuk ve siyasal bilimler alanında eğitim gören öğrencilere meslek hayatlarında dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında tavsiyelerde bulundu.

Programın devamında Kazakistan Cumhuriyeti Anayasa Konseyi Ofisi Başkanı Nurmuhanov Bakıt Maratuh, Üniversitemiz Rektörü Dr. Janar Temirbekova’ya nişan takdiminde bulundu.

Ziyaret programı, Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan’a hediye sunumu ve anı fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.