Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Türkiye’deki Yabancı Firmaların Ticari Dinamikler İçerisindeki Yeri” Semineri Düzenlendi06 Aralık 2021

Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Cengizhan Canaltay 2 Aralık 2021 tarihinde “Türkiye’deki Yabancı Firmaların Ticari Dinamikler İçerisindeki Yeri” adlı seminer verdi. Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer’in açılış konuşmasından sonra, söz alan Cengizhan Canaltay,  Türkiye’nin genel ihracat dinamiği ve bunun içinde yabancı firmaların payı ile ilgili çeşitli bilgiler verdi. Genel ticari dinamikleri; hacim, ortaklar ve ürünler açısından incelediğini ve rakamların gösterdiği doğrultuda hacmin 2015’ten sonra hızla büyüyerek ihracat ve ithalat arasındaki farkın kapanmakta olduğunu ifade etti.

Canaltay, Türkiye’nin önemli ticaret ortakları arasında Almanya, Rusya, Çin, ABD ve bazı komşu ülkeler olduğunu belirtti. Özellikle Türkiye’nin ihracatının %82’sini sanayi sektörünün oluşturduğunu belirterek ürünlerde ve sektörel yapı içerisinde ise otomotiv, kimyasal ürünler, hazır giyim ve çeşitli inşaat malzemelerinin öne çıktığını vurguladı. Fakat salgın döneminde tüm bu dengelerin olumsuz yönde etkilendiği, genel olarak ticaret hacminin ve özellikle ihracatın düştüğü vurgulandı.

Cengizhan Canaltay, 2022-2023’te salgının azalması hâlinde Türkiye’nin 2023 planları ve Yeni Asya açılımı gibi projeleri sayesinde ticaret hacminin yükselebileceğini düşündüğünü belirtti. Diğer taraftan, Türkiye’de açılan yabancı şirketlerden yabancı ortaklı anonim şirketlerin 2019-2020 yılları arası için şirket sayısında önemli bir düşüş yaşanmadığını ancak sermaye açısından neredeyse %50’den fazla bir düşüş ile 1.97 milyar Türk liradan 920 milyon liraya varan bir azalma yaşandığını, bunun da ana nedenlerinden birisinin yabancı sermayedeki düşüş olduğunun altını çizdi.

Seminerin sonunda, katılımcılar konuyla ilgili görüş alışverişinde bulundular. Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, sunumu için Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Cengizhan Canaltay’a teşekkür etti.