T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Doktora Öğrencileri ile Hasbihâl Programında Bir Araya Geldi15 Aralık 2021

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı Türk Dünyası Araştırma Topluluğu tarafından düzenlenen hasbihâl programlarının dördüncüsü, 15 Aralık 2021 tarihinde T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın katılımıyla Mütevelli Heyet Başkanlığı Türkistan Salonu’nda gerçekleştirildi.

Hasbihâl programı, Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek’in açış konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Türkiye’de Yesevi bursları ile doktora eğitimi gören öğrencilere Kazakistan’ın bağımsızlığının otuzuncu yılı münasebetiyle müjdeli bir haber verdi. 300 öğrencinin bir ay süreyle yazın Türkiye’ye getirileceğini söyleyen Şimşek, “Her ay bir devlet büyüğümüz ile Türkistan ve Ankara’da bulunan öğrencilerimizi bir araya getirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Açış konuşmasının ardından söz alan T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Türk devletleri arasındaki siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve bilimsel iş birliğinin son yıllarda kurumsallaşarak geliştiğine dikkat çekerek Kazakistan ve Türkiye’nin Türk devletleri teşkilatlarındaki önemli rolünün altını çizdi. Bakan Yardımcısı Kıran, “Türk Konseyi'nin kuruluşunun üzerinden çok uzun bir süre geçmedi. Ama bugün 12 Kasım 2021 tarihi itibarıyla Türk Cumhuriyetleri için yeni bir miladın kapısı aralandı. Nerede? Yine Türkiye'de, İstanbul'da ve ülkemizin demokrasi tarihinin sembol mekanlarından birinde Yassıada'da gerçekleşti. Orada Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'in konuşmasını eminim hep birlikte yakından takip ettiniz. Sayın Tokayev bugün Nazarbayev'den aldığı bayrağı Kazakistan Cumhurbaşkanı olarak Türk Cumhuriyetleri arasındaki bu dayanışmanın güçlenmesi adına gösterdiği irade ile de takip ediyor ve taçlandırıyor. Orada yaptığı bir vurgu çok çok kıymetliydi. Sayın Tokayev orada dedi ki, 'Geçmiş yüz yılın ortalarında bulundukları yerlerden sürgün edilen Kazaklara Türkiye kucak açtı.' O zaman ki Türkiye Cumhuriyeti yönetimi ve rahmetli Adnan Menderes kucak açmıştı. Adnan Menderes'in idam edildiği ve demokrasi tarihi açısından kara bir leke olan mekanda bir daha bu coğrafyada demokrasimize halel gelmemesi açısından gösterilen kararlılığın da bir ifadesi oldu aslında Türk Devletleri Teşkilatı'nın 8'inci zirvesi. Ayrıca Türk Konseyi'nin Türk Devletleri Teşkilatı'na dönüşmesi çok önemli bir milat oldu" ifadelerini kullandı.

Bakan Yardımcısı Kıran “Bugün sadece Türk Cumhuriyetleri tarafından değil, dünyanın birçok ülkesi tarafından Ahmet Yesevi Üniversitesinin çalışmaları yakından takip ediliyor" diyerek üniversitenin uluslararası başarısını tebrik etti.

Bakan Yardımcısı Kıran, güncel uluslararası ilişkiler kapsamında Türkiye’nin bölge coğrafyasındaki diplomatik sorumluluğuna ve icraatlerine değinerek sahada ve masada Türkiye Cumhuriyeti’nin dış politikaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hasbihâl programı, Prof. Dr. Muhittin Şimşek’in teşekkür konuşması ve Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’a hediye takdiminin ardından sona erdi.