Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Assessing Environmental Impact of Armed Conflict: The Case of Eastern Ukraine” Semineri Düzenlendi15 Şubat 2022

Narhoz Üniversitesi Kazakistan Sürdürülebilir Kalkınma Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Brendan Duprey 10 Şubat 2022 tarihinde, “Assessing Environmental Impact of Armed Conflict: The Case of Eastern Ukraine” başlıklı seminer verdi.

Dr. Brendan Duprey, seminerinde ana hatlarıyla silahlı çatışmaların çevresel etkilerini anlatarak 2014 Ukrayna Krizi’nden sonraki silahlı çatışmaların meydana geldiği Doğu Ukrayna bölgesinde çevresel sorunlar hakkında detaylı bilgi verdi.

Öncelikle uluslararası toplumun geleneksel anlamda savaş suçlarının tanımında askeri güçler tarafından çevreye yönelik saldırıların kalıcı etkisinin hesaba katılmadığını ifade eden Dr. Duprey, aslında askeri çatışmaların sürdürülebilir kalkınmayı durgunlaştırmanın yanı sıra, çevreye ve insan sağlığına önemli ölçüde zarar verebileceği hususunu vurguladı. Bu açıdan değerlendirildiğinde, 2014’ten beri Doğu Ukrayna bölgesinde devam eden silahlı çatışmaların sadece bölgedeki sosyo-ekonomik hayatı tehlikeye atmakla kalmayıp aynı zamanda orman yangınlarına ve doğal miras alanlarının zarar görmesine neden olarak çevreyi de olumsuz etkilemektedir. Ayrıca, Doğu Ukrayna’daki birçok büyük metalürji, kimya ve ağır sanayi işletmesinin bulunduğu Donetsk bölgesinin ülkedeki en sanayileşmiş bölgelerden biri olduğunu kaydeden Dr. Brendan Duprey, silahlı çatışmalardan dolayı bölgede devlet kontrolünün ve çevresel denetimlerin olmaması nedeniyle söz konusu işletmelerin çevre standartlarını ciddi şekilde ihlal ettiklerini ve ilave çevre kirliliğine neden olduklarını ifade etti.

Seminerin devamında, Mayıs 2016’da Birleşmiş Milletler tarafından “Silahlı Çatışmalardan Etkilenen Bölgelerde Çevrenin Korunması” başlıklı ortak bir kararın kabul edildiğini belirten Dr. Brendan Duprey, tüm üye devletlerin sürdürülebilir kalkınmayı desteklemeye devam etmesi ve silahlı çatışmaların doğa üzerindeki etkilerini önlemeye ve azaltmaya yönelik program, proje ve politikalar uygulaması gerektiğini dile getirdi. Bu bağlamda uluslararası toplumun Doğu Ukrayna bölgesindeki silahlı çatışmaların çevrenin sürdürülebilirliğine karşı risklerin üzerinde önemle durması gerektiğini paylaştı.

Seminerin sonunda katılımcılar konuyla ilgili görüş alışverişinde bulundular. Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Zhengizhan Zhanaltay, semineri için Dr. Brendan Duprey’e teşekkür etti.