Ahmet Yesevi Üniversitesinde Kırgızistan’ın “Millî Ak Kalpak Günü” Kutlandı 04 Mart 2022

Kırgızistan’ın milî ve kültürel tarihinin en önemli günlerinden biri olan “Ak Kalpak Günü”, 3 Mart 2022 tarihinde Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi Büyük Salon’da düzenlenen etkinlikler ile kutlandı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Öğrenci Topluluğu ve Üniversitemizde öğrenim gören Kırgız öğrenciler tarafından düzenlenen program, Kırgızistan tarihini ve “Ak Kalpak”ın simgesel değerini özetleyen sinevizyon gösteriminin ardından Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın açış konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Tomar, böylesine geleneksel günlerin başta Kırgızistan olmak üzere Türk dünyasının kültürel, toplumsal ve tarihî mirası adına özel ve anlamlı olduğuna vurgu yaptı.

Ayrıca etkinliğe katılan Kırgız Ulusal Kültür Merkezi ve Kamu Birliği Başkanı Aibek Asanbekov, Rektör Vekili Prof. Dr. Tomar’a ak kalpak hediye etti.

Üniversitemiz öğretim üyelerinin, idari personelinin ve öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği kutlama programı; geleneksel Kırgız Millî Destanı Manas’tan derlenen şiir dinletileri, dans, müzik ve sahne gösterilerinin ardından anı fotoğrafı çekimi ile sona erdi.