Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Ahmet Yesevi Üniversitesini Ziyaret Etti 05 Mart 2022

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve altı bakan yardımcısından oluşan heyeti, 5 Mart 2022 tarihinde Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Kampüsünü ziyaret ederek Kültür Merkezi Büyük Salon’da Üniversitemiz öğrencileri, akademik ve idari personeli ile bir araya geldi.

Ziyaret programı, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek’in açış konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Şimşek, “Üniversitemiz, hem Kazakistan’ın hem de kuruluşunun 30. yıl dönümünde çeşitli bilimsel, akademik ve toplumsal çalışmalar başlattı. Üniversitemiz; bilimsel ve eğitim-öğretim programlarının yanı sıra Türkistan halkının sorunlarına çözüm bulmak için de Türkistan Valiliği ile birlikte ortak çalışmalarına devam etmektedir.” diyerek Ahmet Yesevi Üniversitesinin güncel faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Açış konuşmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Ahmet Yesevi Üniversitesi Senato Kararınca “Fahri Profesörlük” unvanı tevcih edildi.

Unvan tevcih töreninin sonrasında söz alan Sayın Oktay, “Kazakistan ve Türkiye dostluğunun somut bir eseri olan Ahmet Yesevi Üniversitesi, ilmin doğduğu topraklar olan Türkistan coğrafyasında vizyon ve misyonunu yerine getirmekte ve Hoca Ahmet Yesevi’nin irfan bayrağını zamanın ötesine taşımaktadır.” ifadelerini kullanarak Üniversitemizin Türk dünyasındaki önemine vurgu yaptı.

Akabinde Sayın Fuat Oktay’a Türkistan Eyalet Valisi Ömürzak Şukayev ve Mütevelli Heyet Başkanımız Prof. Dr. Muhittin Şimşek tarafından “çapan” giydirildi ve Üniversitemiz bahçesine hatıra fidanı dikilmesinin ardından program fotoğraf çekimiyle sona erdi.