T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat OKTAY'ın Teşrifleriyle Ahmet Yesevi Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılışı Gerçekleştirildi12 Eyl 2022

Ahmet Yesevi Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı açılışı, T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat OKTAY’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesinde gerçekleştirilen programın açış konuşmasını Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK yaptı. Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK, Ahmet Yesevi Üniversitesinin 16 binden fazla öğrenci, 2200’den fazla akademisyen ile Türkiye ve Kazakakistan’ın önemli bir üniversitesi olduğuna vurgu yaptı. Prof. Dr. ŞİMŞEK Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Dünyası için önemi vurgulayan konuşmasını izleterek Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın koymuş olduğu vizyonu kendilerine misyon edindiklerini ve bu vizyon doğrultusunda Üniversitemizi devamlı ileriye götüreceklerini vurguladı. Türkiye’den TİKA, TYB, THY gibi birçok kurum ve kuruluşların desteklerini alarak öğrenci ve akademistenlere öğrenci ve akademisyenleri her daim desteklediklerini belirtti. Konuşması sonrası Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK sözü Sn. Fuat OKTAY’a bıraktı.

T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat OKTAY sözlerine Ana yurttan ata yurda selamlarını ileterek 2022-2023 Akademik yılının öğrenci ve akademisyenler için hayırlı olması temennisiyle başladı. Sn. Fuat OKTAY’ın konuşmasından satır başları şu şekildedir:

Şahsımı mart ayında yaptığım ziyarette fahri profesör unvanı ile onurlandırdınız. Ben de şahsen Ahmet Yesevi Üniversitesinin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.

Kaleminiz Hoca Ahmet Yesevi'den, cetveliniz Uluğ Bey'den ilhamla işlesin. Fikirleriniz Muhammed Harezmi, Ahmet Fergani, Ebu Reyhan Biruni, İbni Sina ve Ebu Nasr Farabi gibi abide isimleri yaşatsın. Her fakültemizin kendi alanında başarılarından uluslararası alanda söz ettirmesini, özellikle yapay zeka, artırılmış sanal gerçeklik, medikal nano teknolojiler, akıllı malzemeler ve biyomoleküler gibi alanlarda yeniliklere imza atmasını bekliyoruz. İnanıyorum ki her biriniz böyle bir üniversitede olmanın anlamını kavrayarak azim ve kararlılıkla çalışacak, hocalarımızın destekleriyle başarıdan başarıya koşacaksınız.

Ahmet Yesevi Üniversitesi tüm personeliyle Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi’den feyz alarak geleceği inşa etmektedir. Dilimizi ve değerlerimizi ata yurdunda yaşatmaktadır. Düşünce ve irfan bayrağımızı zamanın ötesine taşımaktadır. Üniversitemizin bugün geldiği nokta 30 yıl önce temelleri atılırken Türkiye ve Kazakistan’ın birlikte oluşturduğu mefkûrenin hayata geçtiğini göstermektedir. Türk Dünyasının ilk ortak devlet üniversitesinde ortak bir tarih ve kültür misyonu ile kardeşlik ve dayanışmayı perçinlemektedir.

Türk-İslam medeniyetinin ilim paradigması, daha güçlü şekilde ihya edilmeyi bekliyor. Binlerce yıllık tarihi birikimin muhasebesini yaparak, geleceği inşa etmenin sorumluluğunu taşıyoruz.

Günümüzde nitelikli insan kaynağının artan önemi ve bilginin katlanma hızı ile birlikte üniversiteler, her zamankinden çok daha belirleyici konumdadır. Yükseköğretime ciddi yatırım yapan ve bu konuda akılcı politikalar uygulayan ülkelere baktığımızda her birinin bölgesel ve küresel güç olma yolunda gelişme gösterdiklerini görebiliriz. Bizler, Cumhurbaşkanımız liderliğinde nesillerin en iyi şekilde yetişmesi ve akademik üretimin sürdürülebilir şekilde katma değere dönüşmesi için yükseköğretim konusuna azami önem veriyoruz.

Yükseköğretimde vizyonumuz, üniversitelerimizin üretkenlik, inovasyon ve sürdürülebilir ilerlemenin markalaşmış birer merkezi haline gelmesidir. Bu hedefle ilerlerken geçmişten, kültür ve bilgi mirasımızdan kopuk olmak gibi bir lüksümüz bulunmamaktadır. Nesillerimizin, köklü tarihinin bilincinde, bu bilinçle geleceğe söyleyecek sözü olan, özgüveni ve azmi yüksek şekilde yetişmeleri için çalışıyoruz. Sadece Türkiye'yi, Batı'yı değil; Doğu'yu, Tanrı Dağları'ndan Altay Bozkırları'na atayurdunu bilen, hisseden ve yaşayabilen zihinlerle ilerleyeceğimize inanıyoruz. Sizlerin de bu duygu iklimi içinde olduğunu biliyor, yeni başlayan akademik yılda her birinizden çok daha fazla gayret ve fedakarlık bekliyoruz. Türk-İslam medeniyetinin ilim paradigması, daha güçlü şekilde ihya edilmeyi bekliyor. Binlerce yıllık tarihi birikimin muhasebesini yaparak geleceği inşa etmenin sorumluluğunu taşıyoruz. Bu coğrafyada, Moğollar, dönemin en kıymetli eserlerinin bulunduğu kütüphaneleri yakıp yıkarken, ilmi birikime alimler sahip çıkmadı mı? Bağdat yerle bir edildiğinde, kültürel mirası bugünlere taşıyan ulema değil miydi? Medeniyet birikimine sahip çıkarak geleceğe yürümek için gün bugündür.

2022-2023 Akademik Yılı'nda, diğer Türk devletlerindeki üniversiteler başta olmak üzere üniversiteler arası iş birliklerinin, özgün araştırmaların, tasarımın ve inovasyonun güçlendirilmesini isteyerek, "Üniversitemizin kuruluş mantığında yatan fikir birliği temelinde bunu hep birlikte yapalım. TİKA, YTB, YÖK, THY, ASELSAN ve TUSAŞ gibi kuruluşlarımızla birlikte hayata geçirilen ortak projelerin faydalı sonuçlar verdiğini hepimiz biliyoruz. Bu iş birliklerinin daha ileriye taşınması ve üniversitemizin yükseköğretimde nitelik açısından daha ileriye gitmesi için üzerimize düşen ne varsa yapmaya devam edeceğiz.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK’e, Rektör Dr. Zhanar TEMİRBEKOVA’ya, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz TOMAR’a, tüm akademisyen ve öğrencilere hayırlı bir yıl diliyorum. Türkiye-Kazakistan ezeli kardeşliğinin ve dostluk ikliminin giderek güçlenmesini temenni ediyorum.