Anadolu Üniversitesi ile Ahmet Yesevi Uluslararası Üniversitesi arasında Uluslararası Eğitim İş Birliği Anlaşması İmzalandı23 Eyl 2022

Türkiye ve Kazakistan Cumhuriyetlerinin uluslararası ortak devlet üniversitesi olan Ahmet Yesevi Uluslararası Türk- Kazak Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi arasında öğretim elamanı ve öğrenci değişiminin yanı sıra ortak araştırma ve açık öğretimin yaygınlaştırılması faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla “Uluslararası Eğitim İş Birliği Anlaşması” imzalandı.

30 yıl önce Kazakistan’ın Türkistan şehrinde kurulan Ahmet Yesevi Uluslararası Türk- Kazak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz TOMAR, imza töreninde Anadolu Üniversitesi ile iş birliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat ERDAL ise özellikle açık öğretim programlarının Orta Asya’da yaygınlaştırılması çalışmalarında Ahmet Yesevi Üniversitesinin stratejik bir merkez olacağını ifade ederek Anadolu Üniversitesinin Türk Cumhuriyetleri’ne açılmasının önemini vurguladı.

“Uluslararası Eğitim İş Birliği Anlaşması”na ek olarak imzalanan protokol uyarınca da “Açık Öğretim Sistemi”nde okutulan ders kitaplarının Kazak Türkçesine çevrilmesi sağlanarak hem Kazakistan’da millî dilde ders kitabı ihtiyacı karşılanırken diğer taraftan Anadolu Üniversitesinin daha geniş kitlelere ulaşması amaçlanmaktadır.

İlk etapta araştırma yöntemleri, tarih, iktisat, sosyoloji, web tasarımı, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanları başta olmak üzere pek çok alanda 100 kitabın tercüme edilmesi ve Kazakistan’da yayımlanması planlanmaktadır.