Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Türk Dünyasının Gelecek Vizyonu ve Edebiyatın Rolü” Konulu Konferans Düzenlendi 14 Ekim 2022

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırma Enstitüsünün düzenlediği “Perşembe Konuşmaları” seminer dizisinin 13 Ekim 2022 Perşembe günü saat 17.00’de çevrim içi olarak gerçekleştirilen programının konuğu “Türk Dünyasının Gelecek Vizyonu ve Edebiyatın Rolü” başlıklı sunumuyla Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup ÖMEROĞLU oldu. Türk edebî dillerinin teşekkülünde edebiyatın rolünün iyi anlaşılması gerektiğini ifade ederek konuşmasına başlayan Dr. ÖMEROĞLU, bunun gerekçesi olarak tüm millî hareketlerin öncülerinin, liderlerinin şair ve yazarlar olmasını gösterdi. “Tercüman, Ekinci” gibi gazetelerden millî hareket kapsamında örnekler veren konuşmacı, Mağcan CUMABAYEV’in Türkistan adlı şiirinde ifade edilen Türkistan’ın bugünkü Türkistan şehri olmadığını en geniş kapsamıyla Turan’ın, ulu Türkistan’ın kastedildiğinin altını çizdi. Bütün Türk dünyasında yasaklanan isimlerin bağımsızlık dönemiyle birlikte bayraklaştıklarına değinen Dr. ÖMEROĞLU, yeni dönemde de edebiyatımızda Türklük bilincini aktaran eserler olduğuna dikkat çekerek “Biz Türkleriz” adlı şiiri örnekledi. Şiirde  geçen “börü başlı gök bayrak göğe kalksa” ifadesinin özellikle bütün Türk dünyasının birliğine vurgu yapması açısından büyük bir önem taşıdığını aktardı. Edebiyatın önemsenmesi ve desteklenmesi gerektiğine vurgu yapan konuşmacı, Türk edebî dilleri arasında çeviri faaliyetlerinin ve edebî çevirmenlerin desteklenmesinin Türk birliğinin sağlanması açısından önemine dikkat çekti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent BAYRAM’ın yönlendiriciliğinde gerçekleştirilen, Türkiye’den Prof. Dr. Orhan SÖYLEMEZ ve Kırgızistan’dan Prof. Dr. Kadyrali KONKOBAEV başta olmak üzere çeşitli üniversitelerden kıymetli akademisyenlerin ve öğrencilerin katıldığı konferans; soru-cevap bölümünün ardından konuşmacıya teşekkür belgesinin takdimiyle sona erdi.