Ahmet Yesevi Üniversitesi, Yine Önde Gelen Üniversiteler Arasında Yer Aldı08 Kasım 2022

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Quacquarelli Symonds (QS) Asia University Sıralaması’nda dünyanın önde gelen 686 üniversitesi arasında 239’uncu sırada yer almıştır. Bu bilgi, QS Asia University Rankings topuniversities.com genel ağ sayfasında 8 Kasım 2022 tarihinde yayımlanmıştır.   

QS Asia University Rankings bilgileri 2009 yılından itibaren yayımlanmakta olup söz konusu sıralamada; akademik itibar, işveren itibarı, öğretim elemanları ile öğrenciler arasındaki ilişki, bilimsel araştırma faaliyetleri, Scopus veri tabanında yer alan makaleler ile atıflar gibi dünya sıralamasının temel göstergeleri göz önüne alınmaktadır.

Üniversitemiz bu sene “Asya Üniversiteleri Sıralaması”na ilk defa katılmıştır. Önceki yıllarda üniversitemiz “Doğu Avrupa ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması”nda yer almıştır. Birleşmiş Devletler Teşkilatı tarafından Orta, Güney, Doğu veya Güney-Doğu Asya olarak tasnif edilen tüm ülkeler QS World University Rankings: “Asya Sıralaması”na katılmaktadır. Japonya, Çin, Hindistan, Malezya, Singapur, Hong Kong ve diğer önde gelen üniversiteler sıralamasına bu sene Orta Asya’nın beş ülkesi ile İran devleti de katılmıştır.    

Üniversitemiz ile ilgili akademik itibar bilgileri, QS tarafından her sene yapılan anket sonuçlarından alınmıştır. Bu sene söz konusu sıralamada dünya genelindeki 151. 000’den fazla akademik denetçinin kayıtları yer almıştır.

Kaliteli uzmanlar yetiştiren yüksek öğretim kurumları ile ilgili bilgiler, dünya çapındaki işverenlerin fikirlerini içeren ve her sene yapılan QS anket sonuçlarından alınmıştır. Bu sene 99.000’den fazla işverenin cevapları değerlendirilmiştir.     

Ayrıca, Ahmet Yesevi Üniversitesi söz konusu “Asia University Rankings Sıralaması”nda Orta Asya ülkeleri üniversiteleri arasında 10’uncu pozisyona yükselmiştir.

Üniversitemizin tüm çalışanlarını “QS World University Rankings: Asya Sıralaması”ndaki başarıları vesilesiyle tebrik ediyoruz.