Ahmet Yesevi Üniversitesinde “10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni” Düzenlendi10 Kasım 2022

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 84. yıl dönümünde Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezinde düzenlenen törenle anıldı.

Üniversitemiz Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK, Rektörü Dr. Zhanar TEMİRBEKOVA ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz TOMAR tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büstüne çelenk takdimi ile başlayan tören, saat dokuzu beş geçe saygı duruşu ve millî marşların okunmasıyla devam etti.

Törenin açış konuşmalarında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK, toprağı vatan kılan millî değerlere değinerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm Türk coğrafyası için taşıdığı kıymete vurgu yaptı. Üniversitemiz Rektörü Dr. Zhanar TEMİRBEKOVA ise konuşmalarında, Atatürk’ün bütün Türk dünyası için ortak bir lider ve örnek bir şahsiyet olduğuna dikkat çekti. Açış konuşmalarının sonuncusunda; Türk dünyasında yetişmiş Türk liderlere tarihî süreçteki rolleri açısından değinen Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz TOMAR, Ulu Önder’in bağımsızlık mücadelesindeki liderliğini anlatarak konuşmasını nihayete erdirdi.

Anma Töreni, Gazi Mustafa Kemal Atatürk temalı sinevizyon gösterimi ve öğrencilerimizin günün anlam ve önemini belirten şiirler okumalarının ardından anı fotoğrafı çekimi ile sona erdi.