Türk Devletleri Teşkilatı – Türk Üniversiteler Birliği 6. Genel Kurul Toplantısı Ahmet Yesevi Üniversitesi Ev Sahipliğinde Türkistan’da Yapıldı23 Kasım 2022

Üniversitemizin dönem başkanlığını yaptığı Türk Devletler Teşkilatı, Türk Üniversiteler Birliği 6. Genel Kurul toplantısı üye üniversitelerimizin Rektörlerinin katılımlarıyla 23.11.2022 Çarşamba günü saat 10.00’da başladı. Türk Üniversiteler Birliği 6. Genel Kuruluna; Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Macaristan’dan gelen 50’nin üzerinden rektör ve üniversite temsilcileri katıldı.

Toplantının yönlendiriciliğini Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Ömer KOCAMAN’ın yaptığı toplantının açış konuşmaları Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Dr. Janar TEMİRBEKOVA ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz TOMAR tarafından yapıldı. Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK konuşmasında Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Üniversiteler Birliği Dönem Başkanlığı süresince yaptığı çalışmalardan ve gerçekleştirilen projelerden bahsederek Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk Dünyasının akademik ve kültürel faaliyetlerinin gelişmesi çerçevesinde geniş bir yelpazede yürüttüğü çalışmalarla öncü ve örnek bir üniversite olduğunu söyledi. Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK, sözlerini Türk Üniversiteler Birliği dönem başkanlığını üstlenecek olan Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesine başarılar dileyerek tamamladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP, programa video mesaj ile katıldı. Sayın ŞENTOP konuşmasında Ahmet Yesevi Üniversitesinin bünyesinde Türkiye'den ve Kazakistan'dan gelen bilim insanlarının ve öğrencilerin omuz omuza yaptığı çalışmalarla Türk Dünyasının ortak geleceği ve aydınlık yarınları için önemli bir temel ve yatırım olduğunu; Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi yalnızca Türkiye ve Kazakistan için değil Türkistan'dan yükselen ışığı ile Türk Dünyasının dört bir tarafından gelen öğrenciler için de önemli bir eğitim yuvası ve kaynaşma ocağı olduğunu; Türkiye ile Kazakistan'daki en köklü ve uzun ömürlü iş birliği projelerinden biri olan üniversitemizin başında Sadece bu iki ülkenin değil aynı zamanda tüm Türk dünyasının iftihar kaynağı olduğunu belirtti.

Açış konuşmalarının ardından Türk Üniversiteler Birliği 6. Genel Kurulu başladı ve gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.