Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Kazakistan'ın Bağımsızlık Dönemi Edebiyatı'nda Türkistan” Konulu Konferans Düzenlendi 22 Aralık 2022

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırma Enstitüsünün düzenlediği “Perşembe Konuşmaları” seminer dizisinin 22 Aralık 2022 Perşembe günü saat 15.00’te çevrim içi olarak gerçekleştirilen programının konuğu "Kazakistan'ın Bağımsızlık Dönemi Edebiyatı'nda Türkistan" başlıklı sunumuyla M. O. Avezov Edebiyat ve Sanat Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Aynur AHMETOVA oldu. Dr. AHMETOVA konuşmasına Kazakistan’ın bağımsızlık döneminin en önemli tarihî şahsiyetlerinden biri olan gazeteci, yazar ve fikir adamı Mustafa ŞOKAY’ın hayatı ve verdiği mücadeleden bahsederek başladı. Sunumunda ŞOKAY’ın eserlerinde özellikle altı çizilen büyük Türkistan coğrafyası ve Türkistan algısını tüm detayları ve örnekleriyle anlatan konuşmacı, Mustaf ŞOKAY’ın “Kazakistan Bağımsızlık Dönemi Edebiyat”nın simgesi hâline geldiğinin altını çizdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent BAYRAM’ın yönlendiriciliğinde gerçekleştirilen ve çeşitli üniversitelerden akademisyenlerle öğrencilerin katıldığı konferans, soru-cevap bölümünün ardından konuşmacıya teşekkür belgesinin takdimiyle sona erdi.