Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Avrasya Ekonomik Birliğinin Kuruluş Nedeni, Amacı ve Kazakistan Ekonomisi Üzerindeki Etkileri” Konulu Konferans Düzenlendi 30 Ocak 2023

Ahmet Yesevi Üniversitesi ev sahipliğinde davetli konuşmacı Pamukkale Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ekonomi Bölümü, İktisadi Gelişme, Uluslararası İktisat Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat BATMAZ konuk edildi. “Avrasya Ekonomik Birliğinin Kuruluş Nedeni, Amacı ve Kazakistan Ekonomisi Üzerindeki Etkileri” başlıklı sunumunda Prof. Dr. BATMAZ, yeni dünya sisteminin kuruluş süreci ardından 01.01.2015 tarihinde Avrasya Ekonomik Birliğinin kuruluşu ve üye ülkeler, bu ülkeler arasında imzalanan iş birliği anlaşmaları hakkında bilgiler verdi. AEB’nin kuruluşuyla birlikte üye ülkelerin elde ettiği kazançlar ve yaşadığı kayıplar hakkında da değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Nihat BATMAZ, ekonomik entegrasyonun başarıya ulaşmasının en önemli şartlarından birinin üye ülkeler arasındaki gelişmişlik farkını en az düzeye getirmek olduğunun altını çizdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami BATTAL, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Yunus SÖYLET, Üniversitemiz akademisyenleri ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen konferans; soru-cevap bölümünün ardından anı fotoğrafı çekimiyle sona erdi.