"Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı" (TR-YÖS) İlk Kez Ahmet Yesevi Üniversitesinde Yapıldı30 Ocak 2023

Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulunun yurt dışından öğrenci kabulünde standartlaşmayı sağlamak üzere başlattığı "Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı" (TR-YÖS) Kazakistan genelinde ilk kez 29 Ocak 2023 tarihinde Türkistan’da, Ahmet Yesevi Üniversitesinde yapıldı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her ülkede eş zamanlı olarak yapılan sınav, Üniversitemizdeki 14 salonda saat 14.15’te başladı. Adayların, saat 13.45’ten sonra sınav binalarına alınmadığı sınavda “Sayısal Yetenek Testi”nden 40, “Temel Matematik Testi”nden 40 olmak üzere toplam 80 soru soruldu. Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça olmak üzere 6 dilde gerçekleştirilen TR-YÖS’te adaylar, sınav süresi olan 100 dakika boyunca ter döktüler.

Toplam 437 adayın katılımıyla gerçekleştirilen sınav, Üniversitemiz akademik ve idari personelinin gözetmenliğinde sorunsuz olarak tamamlandı.

Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen öğrencilerin girdikleri ve sonuçlarını bu kurumlara kabul için başvururken kullanabilecekleri TR-YÖS, farklı ülkelerden adaylara Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına başvuruda kolaylık getirecek.