Türkistan Eyalet Valisi Darkhan SATYBALDY’dan Ahmet Yesevi Üniversitesine Başsağlığı Ziyareti09 Şubat 2023

06.02.2023 tarihi 04.17'de Türkiye’nin Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğünde meydana gelen deprem sebebiyle başsağlığı dileklerini iletmek üzere Türkistan Eyalet Valisi Darkhan SATYBALDY, 07.02.2023 Salı günü Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyaret etti.

Yaşanan felaketten duyduğu üzüntüyü dile getiren SATYBALDY, “Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük depremi, kardeş ülke olarak bizi gerçekten çok ağır yaraladı. Türkiye; Kazak halkına olan desteğini ve yardımını esirgemeyen, Kazakistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Kardeş ülkemizin zor zamanlarında birliğimizi ve beraberliğimizi pekiştirerek yanındayız. Kazakistan Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla Türkiye'ye yardımın ilk adımı şu anda hayata geçiriliyor. Yaşanan afetten yaralı olarak kurtulan kardeşlerimizin sağlıklarına kavuşmalarını canıgönülden diliyorum. Türkistan halkı adına Türk milletinin her zaman yanında olduğumuzu iletiyoruz.” diyerek depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi.

Türkistan’daki Hoca Ahmet Yesevi Merkez Cami İmam Yardımcısı Serkebay TANAT, Türkiye'de meydana gelen deprem sonucu hayatını kaybeden vatandaşların ruhlarına Kur'an-ı Kerim okudu.

Programa çevrim içi katılan Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Ali Rıza AKINCI; toplantıya katılanlara, üniversite personeline, tüm Kazak halkına kardeşlikleri ve yardımları için şükranlarını sundu. Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK konuşmalarında Kahramanmaraş ve çevre illerde meydana gelen deprem sebebiyle tarifsiz üzüntü duyduklarını belirterek hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilediler. Türkistan başta olmak üzere tüm Kazak halkına teşekkürlerini sundular. Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Dr. Zhanar TEMİRBEKOVA, çevrim içi konuşmasında yaşanan felaketin, tüm Türk halklarının ortak acısı olduğunun altını çizerek Üniversitemizin afet bölgesine maddi ve manevi destek vermek için seferber olduğunu söyledi. Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami BATTAL ise konuşmasında yaşanan bu kara günde Türkiye’ye destek olan ve acıyı paylaşan Türkistan halkına ve Türkistan Valisi Darkhan SATYBALDY’a teşekkür etti.

Üniversitemize gerçekleştirilen ziyaretin ardından depremde hayatını kaybedenlerin ruhlarına gerçekleştirilen tilavete binaen Ahmet Yesevi Üniversitesi personeli tarafından hatim duası edildi.