Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanına Akdeniz Üniversitesinden ödül

13- 15 Nisan 2016 tarihlerinde yapılan 5. Uluslararası Bilim, Kültür ve Spor Kongresinde Bilim Kültür ve Spora hizmet ödülü ile Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) tarafından 19 Mayıs 2016 tarihinde 20. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülü alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a bir ödül de Akdeniz Üniversitesi tarafından “Vuslatının 850.Yılında Hoca Ahmet Yesevi” konulu I. Uluslararası Akdeniz Sanat Sempozyumunda Türk Kültür ve Sanatına katkılarından dolayı verildi. Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın annesinin vefatı nedeniyle katılamadığı programda ödülünü, Ahmet Yesevi Üniversitesi Yesevi Sanat Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Elmira Şenduran aldı.

Akdeniz Üniversitesi tarafından verilen ödüller ve gerekçeleri şöyle belirtilmiştir:

1- Prof. Dr. Musa YILDIZ (Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı)

2016 yılının UNESCO Milli Komitesi kararıyla Hoca Ahmet Yesevi Yılı olarak anma programına alınmasındaki çalışmaları ve Hoca Ahmet Yesevi’yi tanıtmak amacıyla yapmış olduğu çeşitli çalışmalarından dolayı ödüle layık görülmüştür.

2- Hakan TÜTÜNCÜ (Kepez Belediye Başkanı)

Türk Kültür ve Sanatını tanıtmak amacıyla birçok etkinlik gerçekleştirmesi ve Antalya Kepez’i Kültür ve Sanat Merkezi haline getirerek kalıcı değerler oluşturması vesilesiyle ödüle layık görülmüştür.

3-Prof. Mehmet BAŞBUĞ (Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı)

Türk Kültür ve Sanatını yansıtan çok sayıda eser üretmesinden ve uluslararası camiada bu eserleriyle görsel tanıtımda etkin rol oynamasından dolayı ödüle layık görülmüştür.

4-Yrd. Doç. Ömür KOÇ (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü)

Türk Tarihinde önemli yere sahip olan kişileri ve özelliklede Hoca Ahmet Yesevi konulu minyatürleriyle Kültür ve Sanat dünyamıza kalıcı eserler bırakmasından dolayı ödüle layık görülmüştür.

 

Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sempozyuma; Akdeniz Üniversitesi Vekil Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Kepez Belediye Başkanı Av. Hakan Tütüncü, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekinci, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Sadettin Sarı, Ahmet Yesevi Üniversitesi Yesevi Sanat Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Elmira Şenduran, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Sempozyum açılış töreninde Ahmet Yesevi Üniversitesi Yesevi Sanat Topluluğu da Türk dünyası ezgilerinden oluşan bir konser verdi.