Ahmet Yesevi Üniversitesi İzmir'de sınav merkezi açtı07 Ağus 2016


Ahmet Yesevi Üniversitesi, Ankara ve İstanbul'un ardından İzmir'de de yeni bir sınav merkezi açtı. 

Türkiye'nin ilk sınır ötesi devlet üniversitesi olan Ahmet Yesevi Üniversitesi zaman ve mekan engelleri nedeniyle eğitime vakit ayıramayan öğrencilere 24 saat canlı uzaktan eğitim fırsatı veriyor. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkiye Türkçesi ile Uzaktan Eğitim Merkezi (TÜRTEP) tarafından yürütülen ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarının final ve bütünleme sınavları bugüne kadar Ankara'da Gazi Üniversitesi ve İstanbul'da Yıldız Teknik Üniversitesi'nde gerçekleştiriliyordu.

Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi ile yapılan protokol ile İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi de üçüncü sınav merkezi oldu. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi TÜRTEP Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Bekir Buluç, artık İzmir'in de sınav merkezlerinden biri olduğunu belirterek, üniversitenin Türkiye'nin sınırları dışında kurduğu ilk üniversite olduğuna dikkat çekti.  

Türkiye'de uzaktan eğitim alan yaklaşık 6 bin civarında öğrencileri olduğunu belirten Buluç, "Şu anda TÜRTEP bünyesinde 1 ön lisans, 3 lisans ve 15 lisansüstü programla eğitim-öğretim faaliyetlerinde devam etmekteyiz. Eğitim 24 saat canlı tutulmakta ve öğrenciye 24 saat bilgi alma imkanı yaratılmaktadır. Öğrencilerimiz uzaktan eğitim programlarında aynen ÖSYM'nin yaptığı sınavlarda nasıl bir yol izliyorlarsa, aynı şekilde tercihte bulunarak kayıtlarını yaptırıyorlar. Uzaktan eğitim programlarımızın lisansüstü eğitim programları ise yine YÖK'ün yönetmeliklerinin ilkelerine göre yapılmaktadır. 2016-2017 Güz dönemi itibariyle lisansüstü eğitim programlarımıza öğrenci alımlarına ALES şartını kaldırdık, ALES olmadan da öğrencilerimizi kabul edebilmekteyiz. Diplomalarımız hem Kazakistan hem de Türkiye'de aynı denkliğe sahiptir" diye konuştu.

Buluç, eğitim, ara sınav ve ödevlerin internet üzerinden yürütüldüğünü, dönem sonundaki final ve bütünleme sınavlarının Ankara, İstanbul, İzmir ve Kazakistan'ın Türkistan şehrinde eş zamanlı olarak sınıf ortamında yüz yüze yapıldığını belirtti.

İzmir'de de ilk defa bu sene final ve bütünleme sınavlarının yapılmaya başladığını kaydeden Buluç, sınav merkezleri arasına İzmirin eklenmesinin nedenini bu bölgede ikamet eden öğrencilerin sayısının fazla olması olarak açıkladı. 

Buluç ayrıca, şehit çocuklarına yüzde 75, gazilere, eş ve çocuklara yüzde 50, devlet memurlarına yüzde 20, engelli vatandaşlara da engellilik raporları oranında indirim sağladıklarını da sözlerine ekledi.