Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Büyük Bozkır Tarihi" Resim Sergisi

Kazakistan'da bozkır hayatı ve Türk halklarının ortak miraslarını anlatan "Büyük Bozkır Tarihi" adlı resim sergisi açıldı.

Kazakistan'ın bağımsızlığının 25. yılı etkinlikleri kapsamında, Ahmet Yesevi Üniversitesince Milli Müze'de düzenlenen sergiye, Rektör Valihan Abdibekov ve Müze Müdürü Darhan Kamzabekulı'nın yanı sıra çok sayıda öğrenci ve davetli katıldı.

Serginin açılışının ardından Abdibekov, davetlilerle sergiyi gezerek resimler hakkında bilgi verdi. Sergide Kazak halkının tarihteki liderleri Abılay, Kerey, Tevke, Ebulhayr hanları ve milli at oyunlarıyla ilgili resimler yer aldı.

Abdibekov, resimlerin üniversitedeki öğretim görevlileri ve öğrencilerince iki yıllık bir sürede yapıldığını belirterek resimlerdeki düşüncelerin tarihi kitaplardan alındığını, aynı zamanda bilim adamları ve tarihçilerin onayından geçtiğini söyledi.

Resimler yoluyla tarihi anlamanın daha kolay olduğuna işaret eden Abdibekov, sergide ayrıca avcılık, tarihi kütüphane, hamamlar ve Ahmet Yesevi Türbesi ile ilgili resimler olduğunu kaydetti.