Tuluyhan Uğurlu Ahmet Yesevi Üniversitesinde Konser Verecek

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, 2016 UNESCO Hoca Ahmet Yesevi Yılı etkinlikleri kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan yerleşkesinde konser verecek.

Uğurlu, Kazakistan Türkiye Astana Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü Astana Kültür Merkezi iş birliği ile düzenlenen konserlerde Ahmet Yesevi için yazdığı eserleri seslendirecek.

Piyanist Uğurlu, konserlerin kendisini heyecanlandırdığını ifade ederek, "Yazdığınız bir eseri, ait olduğu topraklarda seslendirmek bir besteci olarak bana sonsuz bir mutluluk veriyor. Kazakistan, Türkistan hele Yesevi'nin yaşadığı yerler, benim için çok anlamlı, mutlaka görülmesi, yaşanması gereken yerler." dedi.

Hoca Ahmet Yesevi felsefesinin kendisi için önemli olduğunu belirten Uğurlu, şu görüşlerini aktardı:

"Aydınlanma denilen şey önce bizde, sonra Batı'da olmuştur. Yani dünya, sanıldığı gibi Rönesans'la aydınlanmadı. Dünya Asya'dan Anadolu'ya, oradan Balkanlara kadar yükselen ışıkla aydınlandı. Ahmet Yesevi, Türklere en basit ve doğru biçimi ile İslam'ı anlatırken, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin ana fikirlerini oluşturdu. Sonraki bilim ve din adamlarına önder oldu. Selçuklu ve Osmanlı'nın sadeliği, bilgeliği, enerjisi ve başarısının altında her biri dini bilgilerinin yanında bilimde, kültürde de bilgi sahibi olan o büyük mutasavvıflardır."

Uğurlu, Hoca Ahmet Yesevi'nin kadın erkek eşitliğini savunan, herkesin geçimini kendi emeği ile sağlamasının doğruluğunu anlatan biri olduğunu dile getirerek, "Şimdi bence bizim Batı etkisiyle öğrendiğimiz değerleri bilerek unutup, kendi değerlerimizi yeniden öğrenmemiz gerekiyor. İşimiz uzun ama yapacağız, Hoca Ahmet Yesevi de bunun mihenk taşlarından biri." diye konuştu.

Uğurlu, konserlerde 850 yıl önce bugün Kazakistan toprakları içinde bulunan Türkistan'da yaşayan Hoca Ahmet Yesevi'yi müzikle eş zamanlı yürüyen görsel sunumla anlatacak. Türkçe ve Kazakça olarak gösterilecek sunumda, "Düşünmek ve çalışmak ibadettir" diyen Ahmet Yesevi'nin Selçuklu ve Osmanlı kültürüne ve devlet ve inanç sistemine olan etkilerine de yer verilecek.

Türkistan şehrinde 22 Eylül akşamı Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek konsere tüm sevenlerini davet eden Piyanist Uğurlu, Ahmet Yesevi için yazdığı eserleri Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencileri için seslendirmekten mutlu olacağını belirtti.