Milli Eğitim Bakanlığı ve Ahmet Yesevi Üniversitesi, ''Ahmet Yesevi'' konulu şiir ve kompozisyon yarışması düzenliyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından dilimizin ve kültürümüzün gelişmesine, zenginleşmesine çok önemli katkılarda bulunan büyük fikir adamı ve gönül eri Hoca Ahmet Yesevî’nin vuslatının 850. yıldönümü vesilesiyle 2016-2017 sezonu Hoca Ahmet Yesevî Yılı olarak ilan edildi. 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliğinde, Türkiye genelindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı liselerde ‘’UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılına’’ ilişkin yılın anlam ve önemini belirten şiir ve kompozisyon dallarında yarışma düzenlenmesi kararı verildi. Öğrencilerin, 25 Kasım 2016 tarihine kadar , ''Ahmet Yesevi'' konulu şiir ve kompozisyonların okul müdürlüklerine teslim etmeleri gerekmektedir.

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından şiir ve kompozisyon yarışmasında derece alan:

Birinciye: 1500 TL

 İkincilik ödülü: 1000 TL

 Üçüncülük ödülü: 750 TL

Mansiyon Ödülleri (Her Dalda İkişer Öğrenci): 500’er TL verileceği açıklandı.

Liselerde okuyan 9, 10,11 ve 12. sınıf öğrencilerine, Türk kültür tarihimizin en önemli şahsiyetlerinden ve medeniyetimizin mimarlarından olan Türk diliyle yazdığı hikmetleriyle dinîmizin ve dilimizin gelişmesine büyük katkısı olan büyük mutasavvıf Hoca Ahmet Yesevi’nin tarihimizdeki yerini ve önemini kavratmak amacında olduklarını belirten Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Milli Eğitim Bakanlığına verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

 

Yarışma şartnamesine:

http://yegitek.meb.gov.tr/www/256-siir-ve-kompozisyon-yarismasi-hoca-ahmet-yesevi-uluslararasi-turk-kazak-universitesi/icerik/718 adresinden ulaşabilirsiniz.