Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu Ankara’da yapıldı10 Ekim 2016

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığının ev sahipliğinde, TİKA, Türk Keneşi, Uluslararası Türk Akademisi, TÜRKPA, Kazakistan Büyükelçiliği, AKDTYK, TÜRKSOY, Türk Tarih Kurumu ve ASEM’in destekleyici kuruluşları arasında bulunduğu ‘’Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu’’ Ankara’da 6-7 Ekim tarihlerinde yapıldı. 12 oturumda, 60 akademisyenin konuşmacı olarak katıldığı sempozyuma Türkiye’den ve yurt dışından çok sayıda izleyici katıldı.

UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen sempozyuma Türk Cumhuriyetleri büyükelçileri, siyasetçiler ve akademisyenler katıldı. Sempozyumda Türk Cumhuriyetlerinin sorunlarının yanı sıra ticari, ekonomik ve sosyal alanlarda birçok konuya yer verildi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız sempozyum sonunda yaptığı açıklamada: ‘’Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının ebedi olmasını diliyorum. Bu sempozyumda amacımız, dost ve kardeş Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlık coşkularını birlikte yaşayıp, paylaşmak ve aynı zamanda geçen 25 yılın bir muhasebesini yapmaktır. Sempozyuma katılan değerli bilim adamlarımız bu 25 yılı değerlendirerek önümüzdeki yıllara bir ayna tutacaklardır. Yapılan sempozyumun Türk dünyası ile olan ilişkileri kuvvetlendireceğine inanıyoruz. Bu birlik ve beraberlikle geleceğe daha güçlü adımlar atacağımıza inanıyoruz ‘’ dedi. Prof. Dr. Musa Yıldız sempozyumu destekleyen kuruluşlara, katılan bilim adamlarına ve izleyiciler teşekkür etti. Konuşmasının sonunda, UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi yılı etkinliklerine hız kesmeden devam edeceklerini dile getirdi.