Ahmet Yesevi Üniversitesinde Veda Buluşması

Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türkistan merkez yerleşkesinde bulunan Turan Restoranda 14 Ekim Cuma günü saat 19.00'da, yaklaşık iki buçuk yıldır Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevinde bulunan Prof. Dr. Mustafa Nursoy'un kendi isteğiyle görevden ayrılması münasebetiyle bir veda yemeği programı tertip edildi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, yeni Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Mehmet Toplu, Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör ve Türkoloji Enstitüsü Müdürü Dr. Orhan Kılıçarslan ile çok sayıda idari ve akademik personelin katıldığı program bir buçuk saat sürdü.

Yemekte konuşan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Prof. Dr. Mustafa Nursoy'un görev yaptığı zaman zarfı içerisinde çok önemli ve kalıcı hizmetlere imza attığını, dolayısıyla da Türk Dünyası adına gerçekleştirdiği çalışmaların yanı sıra hayırla da yâd edileceğini söyledi. Ahmet Yesevi Üniversitesinin, Prof. Dr. Mustafa Nursoy hocamızın engin bilgi, birikim ve tecrübesi ile düne nazaran bugün daha iyi bir noktada olduğunu da belirten Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Prof. Dr. Mustafa Nursoy'a teşekkür belgesi ile Türkistan hatırası olarak Kazak milli çalgısı olan bir dombra takdim etti.

Ardından söz alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Nursoy, Ahmet Yesevi Üniversitesinde görev yapmış olmanın kendisi için bir gurur, onur ve övünç kaynağı olduğunu; Türk Dünyasının ruhani başkenti olan Türkistan'da yine Türk Dünyası adına hizmet etmenin çok önemli bir ayrıcalık sayıldığını dile getirdi. Bu güzel program için emeği geçen herkese teşekkürlerini de arz eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Nursoy, bunun asla bir son, ayrılık veya bir veda olmadığını, Ahmet Yesevi Üniversitesinin yerinin kendisi için çok özel olduğunu vurguladı. Ne zaman ve nerede olursa olsun Ahmet Yesevi Üniversitesi adına kendisine tevdi edilen her türlü vazifenin her zaman takipçisi olacağını da belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Nursoy, teşekkür belgesi ve hediye edilen Kazak milli çalgısı dombra için Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış'a teşekkürlerini arz etti.

Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Mehmet Toplu, Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, İlahiyat Fakültesi Din Bilgisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. İdris Şengül ve Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Eftal Şükrü Batmaz hocaların iyi dileklerini belirttiği konuşmalarının ardından program sona erdi.