Mütevelli Heyet Başkanı 3 Ekim Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Günü resepsiyonuna katıldı

Türk Keneşi Genel Sekreteri Büyükelçi Ramil Hasanov, 3 Ekim -Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Günü münasebeti ve Türk Keneşi ve Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı ortaklığında 20-21 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul’da  düzenlenen “Şiddete Varan Aşırıcılıkla Mücadelede Gençliğin Rolü” konulu uluslararası konferans vesilesiyle 19 Ekim 2016 tarihinde Çırağan Sarayı’nda bir resepsiyon verdi. Genel Sekreter Hasanov resepsiyona katılan davetlileri Genel Sekreter Yardımcıları Abzal Saparbekuly ve Dr. Ömer Kocaman ile birlikte karşıladı.

Yoğun ilgi gösterilen Resepsiyona, BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Nassir AbdulazizAl-Nasser,  Uluslararası Spor Güvenliği Merkezi Başkanı Mohammed Hanzab, BM Medeniyetler İttifakı Türkiye Komitesi Temilcisi Prof. Bekir Karlıağa, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Başkanı Dr. Akkan Süver, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Hasan Ulusoy, Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nı temsilen Kaya Mammadov, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, TURKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş’ın yanısıra çeşitli ülkelerin Ankara Büyükelçileri ile İstanbul Başkonsolosları, Uluslararası Örgütlerin temsilcileri, işadamları ve basın dünyasının temsilcileri katıldı.

 

BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Nassir AbdulazizAl-Nasser bir konuşma yaptı ve Türk Keneşi ile yakın işbirliği içinde çalışmaktan dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti. Türk Keneşi için tarihi önem taşıyan bu gün vesilesiyle tebriklerini sunan Özel Temsilci Nassir AbdulazizAl-Nasser, Türk Keneşi’ne tüm faaliyet ve çalışmalarında başarılarının devamı temennisinde bulundu.

Yüksek Temsilcisi Nassir AbdulazizAl-Nasser’ın konuşmasının ardından, Genel Sekreter Hasanov da davetlilere hitap ederek, 3 Ekim-Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Günü” ve BM Medeniyetler İttifakı ile birlikte düzenlenen “Şiddete Varan Aşırıcılıkla Mücadelede Gençliğin Rolü” konulu uluslararası konferans vesilesiyle Resepsiyona iştirak eden konuklara icabetleri için teşekkür etti. Konuşmasında iki gün sürecek olan Konferansa değinen Genel Sekreter Hasanov, Konferansın “Gençlik ve Deradikalizasyon” konusundaki mevcut bilgi ve çalışmalara katkıda bulunacağına inandıklarını ifade etti. Gençlik ve Spor konusunun bu yıl düzenlenecek olan Türk Keneşi Devlet Başkanları 6. Zirvesinin de ana başlığı olduğunu belirten Genel Sekreter Hasanov, geçtiğimiz yıl boyunca bu başlık çerçevesinde Türk Keneşi tarafından yapılan çalışmalar ve gerçekleştirilen projeler hakkında konuklara bilgi aktardı.

Konuşmaların sonunda, Türk Dili Konuşan Ülkelerin sanatçılarından oluşan TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası bir konser verdi.