BAKÜ’DE HOCA AHMED YESEVI SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTI

31 Ekim 2016 tarihinde Bakü’de Mirza Fatali Ahunzade Azerbaycan Milli Kütüphanesinde Türk düşünürü Hoca Ahmet Yesevi’ye ithafen uluslararası bir sempozyum gerçekleştirildi.

Hoca Ahmet Yesevinin vefatının 850. Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen sempozyuma Azerbaycan, Kazakistan, Makedonya ve Türkiye’den önde gelen bilim adamları ve kanaat önderleri katıldı.

Uluslararası sempozyumun açılış konuşmalarını yapan Azerbaycan Milli Kütüphanesi Müdürü K.Таirov ve Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Vagif Aliyev katılımcılara başarılar diledi.

Sempozyumun açılış töreninde Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Türk Kültür ve Mirası Fonu Başkanı Günay Efendiyeva, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Musa Yıldız TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rzayev ve Türkiye Milli Kütüphanesi Başkanı Zülfi Toman, Yesevi’nin düşünce hayatı ve mirası hakkında konuşmalar yaptı.

İki oturumdan oluşan sempozyumda Türk dünyasından gelen bilim adamları konuyla ilgili  bildiriler sundular.

Uluslararası sempozyum çerçevesinde “Hoca Ahmet Yesevi – Türk Dünyasının Büyük Edebiyatçısı” konulu kitap sergisi düzenlendi.