Elazığ’da "Hoca Ahmet Yesevi" konferansı yapıldı

UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı faaliyetleri kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından organize edilen Türkiye'de Hoca Ahmet Yesevi'nin adını taşıyan ilk, orta ve lise düzeyindeki okullarda Ahmet Yesevi'nin hayatı, eserleri, menkıbeleri ve hikmetlerinin konu edildiği Türkiye’de 79 okulda gerçekleştirilen "Hoca Ahmet Yesevi" konferansları bu hafta Elazığ Ahmet Yesevi Sosyal Bilimler Lisesinde yapıldı.

Elazığ Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan konferansa Elazığ Belediye Başkan Vekili Kazım Özgür, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yasin Karakaya, Şube Müdürleri, Elazığ Ahmet Yesevi Sosyal Bilimler Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Vural Baygeldi ve STK Başkanları katıldı.

Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İhsan Soysaldı tarafından verilen "Hoca Ahmet Yesevi" konulu konferansı çok sayıda öğrenci ilgiyle dinledi.  Prof. Dr. İhsan Soysaldı Ahmet Yesevi’nin hikmetlerinden açıklamalar yaparak, gençlerin hayatını şekillendirmelerinde bu büyük Velî’yi örnek almalarını tavsiye etti.  Öğrencilere Ahmet Yesevi’nin davranışlarından örnekler vererek, Hoca Ahmet Yesevi’nin öğrencilerine nasıl bir eğitim verdiğini anlattı.

Konferansın sonunda Elazığ Ahmet Yesevi Sosyal Bilimler Lisesi Mehmet Okur, başta Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız olmak üzere, Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İhsan Soysaldı’ya ve konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Etkinlikte ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi ve TİKA işbirliği ile Ahmet Yesevi’nin adını taşıyan ilk ve orta dereceli okullara, içinde Ahmet Yesevi ile ilgili bugüne kadar yayımlanan kitapların yer aldığı ‘‘Ahmet Yesevi Kitaplığı’’ da hediye edildi.