Güney Kazakistan Eyalet Valisi Canseyit Tüymebayev Ahmet Yesevi Üniversitesinde

Güney Kazakistan Eyalet Valiliğine yeni atanan Kazakistan'ın eski Türkiye Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Valilik görevindeki ilk resmi ziyaretini Ahmet Yesevi Üniversitesine gerçekleştirdi. 16 Kasım 2016 Çarşamba günü yaptığı ziyarette bir dizi temaslarda bulunan Vali Canseyit Tüymebayev, Ahmet Yesevi Üniversitesinin Senato üyeleriyle de bir araya geldi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi, çalışma alanları, faaliyetleri ve gelinen noktalar hakkında Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov ile Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış'tan bilgiler alan Vali Canseyit Tüymebayev, Türkoloji ve Ziraat alanları başta olmak üzere her türlü çalışma ve projede Güney Kazakistan Eyalet Valiliğinin Ahmet Yesevi Üniversitesiyle ortak projeler gerçekleştirmeye ve birlikte hareket etmeye hazır olduğunun da sözünü verdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesinin, bulunduğu bölgenin önünde ve bölge insanına ufuk açan bir konumda olduğunu da dile getiren Güney Kazakistan Eyalet Valisi Canseyit Tüymebayev, ziraat, tarım, hayvancılık ve sanayii alanlarında da Valilik olarak Ahmet Yesevi Üniversitesi ile işbirliği içerisinde ortak proje ve çalışmalara imza atmak istediklerini söyledi. Türkistan Valisi Alipbek Öserbayev'in de hazır bulunduğu ziyaret programı, Güney Kazakistan Eyalet Valisi Canseyit Tüymebayev'in onuruna verilen akşam yemeğiyle sona erdi.