Prof. Dr. Hasan Kurt ile Prof. Dr. İsmail Köz Ahmet Yesevi Üniversitesinde

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından hazırlanan program çerçevesinde iki haftalığına ilmi çalışma yapmak için Ahmet Yesevi Üniversitesinde bulunan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Kurt ile Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mantık Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Köz, gerçekleştirmiş oldukları çalışmaların ardından yurda dönüş yaptı.

Bilgi, birikim ve tecrübelerini Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Bölümü hoca ve öğrencileriyle paylaşan Prof. Dr. Hasan Kurt, Hz. Peygamber (sav)'in hayatı ve Orta Asya'nın güncel dini konuları üzerine lisans ve yüksek lisans dersleri verdi. Ders, panel ve seminerlerin yanı sıra Türkistan'da bulunduğu zaman zarfı içerisinde "Türk Halklarının İslamlaşma Süreci" adlı bir de konferans veren Prof. Dr. Hasan Kurt, ders, sunum ve konferanslarını hem Türkçe hem Kazakça verdi. 

Alanı ile ilgili ilmi çalışmaları ve kendi bilgi birikimini Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Bölümü hoca ve öğrencileriyle paylaşan Prof. Dr. İsmail Köz de Felsefe ve Mantık ilimlerinin temel konularında lisans ve yüksek lisans dersleri verdi.

Prof. Dr. İsmail Köz, Ahmet Yesevi Üniversitesinde bulunduğu süre içerisinde gerçekleştirmiş olduğu çalışmaların yanında "Tarihte Müslümanların İlme ve Düşünceye Verdikleri Değer" konulu bir de konferans verdi.