Marmara Üniversitesinde "Hoca Ahmed Yesevi'yi Anlamak" konferansı yapıldı25 Kasım 2016

UNESCO tarafından vefatının 850. yılı olan 2016 yılının "Hoca Ahmed Yesevi Yılı" olarak ilan edilmesi nedeniyle Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi konferans salonunda Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü tarafından "Hoca Ahmed Yesevi'yi Anlamak" başlıklı bir konferans düzenlendi.

Konferansta; Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız tarafından “Hoca Ahmed Yesevî’yi Anlamak” konulu bir konuşma yapıldı.

Öğretim Elemanları ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği bu konferansta Prof. Dr. Musa Yıldız; Türkçe hikmetler yazan ve şiirlerinde Türkçe'nin önemini vurgulayan Hoca Ahmed Yesevî’nin hayatı, eserleri ve öğretisinin yanı sıra Ahmet Yesevi Uluslararası Türk - Kazak Üniversitesi’nin faaliyetlerini anlattı.

Programın sonunda Prof. Dr. Musa Yıldız’a Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Okan Yeşilot ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Deniz tarafından Teşekkür Belgesi ile plaket takdimi yapıldı. Prof. Dr. Musa Yıldız da bu güzel konferansı düzenledikleri için Prof. Dr. Okan Yeşilot’a teşekkür etti ve Başkanlık Yayınlarından ‘Divan-ı Hikmet’ kitabını hediye etti.