Türk Ocakları İstanbul Şubesinde ‘’Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak’’ Konferansı26 Kasım 2016

Türk Ocakları İstanbul Şubesinde, UNESCO tarafından 2016 yılının Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan edilmesiyle sebebiyle, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın katılımıyla “Hoca Ahmet Yesevi Anlamak” konulu bir konferans gerçekleştirildi.

Türk Ocakları İstanbul Şubesi konferans salonunda gerçekleşen programa AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Türk Ocakları İstanbul Şubesi Başkanı Cezmi Bayram ve çok sayıda izleyici katıldı.

“Hoca Ahmet Yesevi Anlamak’’ konferansına konuşmacı olarak katılan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasında, Hoca Ahmet Yesevi’yi ve eserlerini anlatarak, Hoca Ahmet Yesevi’nin Anadolu'da milliyetimizi ve Müslümanlığımız muhafaza etmemizde büyük katkı sağladığını belirtti. Bu yılın UNESCO tarafından Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan edildiğini ifade eden Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, bu vesileyle Türkiye'nin çeşitli yerlerinde Ahmet Yesevi'yle ilgili programlara katıldıklarını belirtti.

Programda Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını ele alan, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, şunları kaydetti: “Bugün burada çok önemli bir büyüğümüz Hoca Ahmet Yesevi’yi konuşacağız. Biz uzun yıllardan beri hep anma programları yaptık. Biraz anlama boyutunu ihmal ettik. İstanbul’da da düzenlene bu programda Hoca Ahmet Yesevi’yi anlamak başlığının verilmesi çok anlamlı oldu. İnşallah bundan sonra bu değerli büyüklerimizi anlamaya hatta onları anlatma boyutuna geçeriz ve onların eserleri ülkemizde daha çok tanınmış olur. Çünkü bugün hem ülkemizin hem de dünyanın geldiği bu süreçte değerli büyüklerimizin eserlerine ve fikirlerine çok ihtiyaç var. “

Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatını ve en büyük eseri olan Divan-ı Hikmet'i anlattı. Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk coğrafyasının Asya'dan Avrupa'nın ortalarına kadar geniş bir alanı kapsadığını belirterek "Bizler en başında eğitimciler ve ülkeye yön veren idareciler olarak, çocuklarımızın arasından yeni Ahmet Yesevi'ler Yunus Emre'ler çıkartmalıyız. Onlara geçmişteki yaşamış büyük isimleri iyi öğretmeli ve anlatmalıyız. Çünkü kainat boşluk kabul etmez. Türkler büyük işler başarmış bir millettir ve bizler atalarımızın izinden giderek bizden sonrakilere iyi eserler bırakmalıyız" dedi.

Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkistan’da bulunan Hoca Ahmed Yesevi Türbesinin yapılışını ve tarihsel süreci ile Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

Programın sonunda Prof. Dr. Musa Yıldız bu güzel konferansı düzenledikleri için Türk Ocakları İstanbul Şubesi Başkanı Cezmi Bayram’a teşekkür etti ve Başkanlık Yayınlarından ‘Divan-ı Hikmet’ kitabını hediye etti.