Giresun Üniversitesinde “Ahmet Yesevi’yi Anlamak” Konferansı yapıldı29 Kasım 2016

Giresun Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “Ahmet Yesevi’yi Anlamak” başlıklı konferans,  Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın sunumuyla, Güre Yerleşkesi Sosyal Tesisler Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve aynı zamanda Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serkan Soylu, Hoca Ahmet Yesevi ile ilgili çalışmalarından ötürü Prof. Dr. Musa Yıldız’a teşekkür ederek sözlerine başladı.  Hoca Ahmet Yesevi’nin Türk Dünyası açısından ne kadar önemli ve değerli olduğu belirten Serkan Soylu, konunun uzmanlarından biri olan Prof. Dr. Musa Yıldız’ı başka projelerde de Giresun Üniversitesinde görmeyi temenni ettiğini de sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Musa Yıldız, Rektör Prof. Dr. Cevdet COŞKUN ve programın düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür ederek sözlerine başladı. Ahmet Yesevi’yi anma etkinliklerinin artık Ahmet Yesevi’yi anlama etkinliklerine dönüştüğünü belirten Musa Yıldız, Türk Dünyasının büyük değerlerinden olan Ahmet Yesevi’nin tüm hayatının ve eserlerinin geniş kitlelerce artık daha dikkatli ele alındığını ve bunun memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Ahmet Yesevi’nin, küçük yaşta anne ve babasını kaybettiğini,  Yesevi adını Yesi şehrinden aldığını, ilk eğitimine 7 yaşında başladığı gibi hayatına ilişkin bilgileri veren Musa Yıldız, yetiştirdiği binlerce öğrenci ile Türk-İslam dünyasına katkılarının yadsınamaz olduğunun altını çizdi.

Fuat Köprülü’nün "Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar" adlı eseriyle kendisine de örnek aldığı Hoca Ahmet Yesevi’yi Türk edebiyatına yeniden kazandırdığını söyleyen Prof. Dr. Musa Yıldız, bu yüzden 2016 yılının UNESCO tarafından Ahmet Yesevi ve Fuat Köprülü yılı ilan edildiği belirtti.

Başta Divan-ı Hikmet olmak üzere yazdığı eserleri ve o eserlerin toplum üzerindeki etkilerini değerlendiren Prof. Dr. Musa Yıldız Ahmet Yesevi’nin, dönemin siyasi şahsiyetleri ve bunların yönetim felsefeleri üzerindeki etkileri üzerinde de durdu.

Mütevelli Heyeti Başkanlığını yaptığı Ahmet Yesevi Üniversitesinin bu konudaki çalışmalarına örnekler vererek konuşmasını devam ettiren Prof. Dr. Musa Yıldız, hem yetişkinler hem de çocuklar için Ahmet Yesevi’yi anlatan birçok basılı ve görsel materyalin üretildiğini söyledi.

Etkinlikte ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi ve TİKA işbirliği ile, içinde Ahmet Yesevi ile ilgili bugüne kadar yayımlanan kitapların yer aldığı ‘‘Ahmet Yesevi Kitaplığı’’ da Giresun Üniversitesine hediye edildi.

Program sonrası Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun’u ziyaret eden Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, iki üniversite arasında ortak işbirliği faaliyetleri hakkında görüşmeler yaptı.