Yabancı Diller ve Kariyer Üniversitesinde “Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak” Paneli yapıldı05 Aralık 2016

Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü, Yabancı Diller ve Kariyer Üniversitesi ile birlikte 2 Aralık 2016 tarihinde “Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak” isimli panel düzenledi.

Hoca Ahmet Yesevi’nin ölümünün 850.yılının UNESCO tarafından Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan edilmesi ile birlikte düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Avrasya Araştırma Enstitüsü, Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi ile birlikte “Hoca Ahmet Yesevi’yi anlamak” konulu panel düzenledi. Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi, M. A. Ersoy Salonunda gerçekleşen panele Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli, Avrasya Araştırma Enstitüsü müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek, panelist olarak Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Ercan Kuanyshbek katıldı.

Panelin açılış konuşmasında Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli, tüm dünyaya etki bırakan fikir, sanat, düşünce adamı Ahmet Yesevi Türk Dünyasının ortak atası olduğunu ifade etti. Panelinin moderatörlüğünü yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek yapmış olduğu konuşmada bugün dünyada yaşanan ciddi sıkıntıların altında yatan maneviyat yoksulluğunun olduğu zamanda Ahmet Yesevi ve onun talebeleri Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli gibi güzel insanların düşüncelerinin paylaşılacağı bir panel düzenlemesinin büyük bir mutluluk olduğunu dile getirdi.

Panelist, Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Ercan Kuanyshbek konuşmasında hikmet kelimesinin manası ile Hoca Ahmet Yesevi’nin hikmetlerinden örnekler vererek İslamiyet’in inceliklerini öğreten Ahmet Yesevi’nin hikmetlerinin Orta Asya’dan Anadolu, İran, İrak, Balkan hatta Hindistan’a kadar yayılması Yesevi’nin bu bölgelerde etkili bir şahıs olduğunu gösterdiğini ifade etti. Diğer panelist Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız sunumuna Divan-ı Hikmet sözleri ile başlayarak Türk halkının maneviyatında yüksek mevkiye sahip olan Ahmet Yesevi’nin hayatı ve eserlerinden söz etti. Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı ve yaşam felsefesi hakkında bilgileri onun hayatından vermiş olduğu örnekler ile dile getirdi. Prof. Dr. Musa Yıldız Hoca Ahmet Yesevinin eserlerindeki ana fikrinin insanın ahlaki, manevi ve hoşgörü gibi değerlerinin gelişmesi olduğunu ifade etti. Eserlerini halkın rahatça anlayabileceği basit söyleyişler ile Türkçe yazarak ve anlatarak dile getirmesi sayesinde geniş kitlelerin hikmetlerini anlayabildiğini belirtti. Ayrıca, 2016 yılının UNESCO tarafından Yesevi yılı olarak ilân edildiği bu yılda yapılan faaliyet hakkında bilgiler sunmanın yanında Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatından örnekler vererek onu düşüncelerini anlatmak için hazırlanan ‘Ahmet Yesevi Hikâye Kitabı’ gibi yayınlar hakkında bilgiler verdi.

Panelin sonunda konuşmacılar tarafından, katılımcıların Hoca Ahmet Yesevi’ye ilişkin soruları cevaplandırıldı.