Kazakistan’da ‘’Ebedi Ülke Temelleri: Ortak Hedef, Ortak Gelecek, Ortak Çıkar’’ Konferansı yapıldı06 Aralık 2016

 

5 Aralık 2016 tarihinde S.D. Asfendiyarov Ulusal Tıp Üniversitesinde Hoca Ahmet Yesevi’nin vefatının 850.yılı ile Kazakistan Cumhuriyetinin bağımsızlığının 25.yıldönümü çerçevesinde  ‘’Ebedi Ülke Temelleri: Ortak Hedef, Ortak Gelecek, Ortak Çıkar’’ isimli konferans düzenlendi.

Konferansa Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek, Erzincan Üniversitesinden Doç. Dr. Haydar Efe, Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesinden Prof. Dr. İslam Jemeney katıldı. Konferansın moderatörlüğünü S.D. Asfendiyarov Ulusal Tıp Üniversitesi Doçent Bisembayeva Zinagul Ubaydaykızı yaptı.

Doç. Dr. Haydar Efe Türkiye ile Kazakistan arasında tarihsel bağların olduğunu değinmenin yanında Kazakistan’ın jeopolitik yapısı, Rusya ve Çin gibi küresel oyuncularla ilişkileri konusu hakkında bilgiler verdi. Kazakistan,  petrol sektöründe Avrupa’nın Rusya’ya bağımlığını kıracak bir alternatif olma potansiyeline sahip olduğunu dile getirdi. Bununla birlikte Avrupa Birliği’nin Kazakistan ile ilişkilerin geliştirmesi yönünde Orta Asya Stratejisi ve Ortaklık ve İşbirliği anlaşması gibi iki projesinin bulunduğunu ifade etti. Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Prof. Dr. İslam Jemeney “Hoca Ahmet Yesevi, Türk Dünyasının Ortak Atası” konusunda sunum yaptı. Sunumunda İslamiyet’in yayılmasında Ahmet Yesevi’nin önemli katkılarından bahsetti. Ahmet Yesevi’nin eserlerinin temel fikrinin insanın ahlak, hoşgörü gibi değerlerinin gelişmesi olduğunu belirterek, günümüzde insanların bu manevi değerleri kaybetme yoluna kaydığı yönünde görüşlerini dile getirdi.

Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek, konuşmasına Hoca Ahmet Yesevi’nin vefatının 850. Yılı ve Orta Asya Cumhuriyetlerinin Bağımsızlığının 25. Yıldönümünden dolayı bu yılın oldukça önemli bir yıl olduğunun altını çizerek başladı. Konuşmasında Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinin teklifi ve Kazakistan Cumhuriyetinin desteği ile UNESCO tarafından 2016 yılın Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan edilmesi ile birlikte bu yıl içerisinde Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinin 300’e yakın faaliyet gerçekleştirdiğini belirtti. Türkiye’nin Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk cumhuriyet olduğunu vurgulayarak, 1992 yılından bugüne kadar iki kardeş ülke arasındaki ticari ilişkiler hakkında bilgiler verdi. Konuşmasının devamında Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticari ilişkilerin 1992 yılındaki 30 milyon civarından 2000 yılında 462 milyon dolara arttığını söyledi. Bu rakamın 2010 yılında 3 milyarın biraz üstüne çıktığını belirtmekle beraber 2015 yılında ise bu rakamın 1 milyar 850 milyon civarında olduğunu sözlerine ekledi. Buna ek olarak iki ülke ekonomik ilişkileri çerçevesinde ayrıca Türkiye’nin Kazakistan’a doğrudan yatırımları üzerine bilgiler paylaştı ve Kazakistan’ın yeniden bağımsızlığının 25. Yılını kutlayarak konuşmasını tamamladı.

Konferans sonunda S.D. Asfendiyarov Ulusal Tıp Üniversitesinin öğrencileri Hoca Ahmet Yesevi’nin hikmetlerinden bazılarını okudu.