Kırgızistan Oş Devlet Üniversitesinde "Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak" paneli yapıldı.08 Aralık 2016

Kırgızistan Oş Devlet Üniversitesinde "Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak" paneli yapıldı.
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından ilan edilen 2016 Ahmet Yesevi Yılı kapsamında, Kırgızistan Oş Devlet Üniversitesinde "Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak" konulu panel düzenlendi. 
Kırgızistan Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans salonunda yapılan panelin açılış konuşmasını Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Doç. Dr. S. Mırzaibraimov yaptı.
Oturum Başkanlığını Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek'in yaptığı panele, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ferhat Gökçe konuşmacı olarak katıldı.
 Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasında, Hoca Ahmet Yesevi'nin bir dava insanı olduğunu belirterek, Yesevi'yi ölümünün 850'inci yıl dönümünde anmak için bu paneli düzenleyen Oş Devlet Üniversitesine teşekkür etti.
Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız “UNESCO tarafından 2016-2017 sezonunu Ahmet Yesevi ve Fuad Köprülü yılı ilan edildi. Bu süreç içerisinde 25 alanda 250’ye yakın etkinlikler düzenliyoruz. Bu etkinliklerimizin kazanımları ise Hoca Ahmet Yesevi gibi büyüklerimizin unutulmamasını sağlamaktır. Hoca Ahmet Yesevi gibi değerlerimizi tanıtmasak gençlerimizi başkaları yönlendiriyor. 15 Temmuz gecesinde yaşananları gördüğümüz gibi başka yerlere kanalize ediliyorlar. Umut ederiz ki bu tür hatalara bir daha düşmeyelim. Bizim büyüklerimiz daima birlik, beraberlik ve hoşgörü mesajları vermişlerdir. Gençlerimiz de bu bilgilerle donatılsınlar. Kendi değerlerimizle yükselsin, ilerlesin ve dünyaya örnek olsunlar” dedi.
Panelde öğrencilere Yesevi'nin hayatı ve bıraktığı mesajlar hakkında bilgi veren Yıldız, Ahmet Yesevi'den günümüze 4 büyük eser kaldığını anımsattı.
Ahmet Yesevi'nin vaktini verimli geçirdiğini ifade eden Prof. Dr. Musa Yıldız, Yesevi'nin vaktini, ibadete, talebe yetiştirmeye ve kimseden bir şey beklemeden alın teriyle kazanmaya ayırdığını söyledi.
Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkiye'nin Türkistan'da kurduğu Ahmet Yesevi Kazak Türk Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi.
Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Doç. Dr. S. Mırzaibraimov panele katılan Prof. Dr. Musa Yıldız, Prof. Dr. Muhittin Şimşek ve Yrd. Doç. Dr. Ferhat Gökçe’ye hediye takdim etti. Prof. Dr. Musa Yıldız da Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından hazırlanan Divan-ı Hikmet kitabını ve Üniversitenin diğer yayınlarını Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kütüphanesine hediye etti.