İzmir Buca’da Hoca Ahmet Yesevi konferansı yapıldı26 Aralık 2016

UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından, Türkiye’de Hoca Ahmet Yesevi’nin adını taşıyan ilk, orta ve lise düzeyindeki okullarda Ahmet Yesevi’nin hayatı, eserleri, menkıbeleri ve hikmetlerinin konu edildiği “Hoca Ahmet Yesevi” konferansları bu hafta İzmir Buca’da Hoca Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesinde yapıldı.

Konferansa konuşmacı olarak Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necdet Şengül katıldı. Doç. Dr. Necdet Şengül konuşmasında Ahmet Yesevi’nin hayatından örnekler vererek, öğrencilere  “Ahmed Yesevi, İslam’ın esaslarını, şerii hükümleri ve tarikat adabını sade bir dille ve Halk Edebiyatı nazım şekilleriyle anlattığı manzumeler söylemiştir. “Hikmet” adı verilen bu manzumeler, dervişler vasıtasıyla en uzak Türk topluluklarına kadar ulaşmıştır. Hikmetler özellikle Türkler arasında bir düşünce birliğinin oluşmasına hizmet etmiştir’’ dedi.

Türk ve İslam Dünyasının manevi atmosferini derinden etkilemiş âlim ve tasavvuf büyüğü Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı, Türk ve İslam Dünyasına olan etkilerini konu alan konferansa, öğrenciler yoğun bir katılım gösterdiler.

Konuşmacı Doç. Dr. Necdet Şengül’ün Hoca Ahmet Yesevi Konulu konferansının sona ermesinin ardından Hoca Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü İhsan Polat, başta Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız olmak üzere, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necdet Şengül’e, okul yönetimine ve konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Etkinlikte ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi ve TİKA işbirliği ile Ahmet Yesevi'nin adını taşıyan ilk ve orta dereceli okullara, içinde Ahmet Yesevi ile ilgili bugüne kadar yayımlanan kitapların yer aldığı "Ahmet Yesevi Kitaplığı" da hediye edildi.