Hoca Ahmed Yesevi için Hatıra Para Basıldı

 

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO tarafından dilimizin ve kültürümüzün gelişmesine, zenginleşmesine çok önemli katkılarda bulunan büyük fikir adamı ve gönül eri Hoca Ahmed Yesevî’nin ölümünün 850. yıldönümü vesilesiyle 2016-2017 sezonu Hoca Ahmed Yesevi Yılı olarak ilan edildi. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi 2016 yılı boyunca Ahmed Yesevî’nin ölümünün 850. Yıldönümü vesilesiyle, yurtiçi ve yurt dışında çeşitli etkinlikler ile sempozyum, panel, kongre, konferanslar gibi bilimsel faaliyetler düzenledi. Bu etkinlikler kapsamında, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ve Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliği ile Hoca Ahmed Yesevî’nin ölümünün 850. yıldönümü vesilesiyle hatıra para basıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konu ile ilgili yaptığı açıklamada: ‘’Anadolu’nun tüm renklerini bir araya getiren, insanları kin, nefret, öfke ve intikam peşinde koşmaktan alıkoymak için çalışan, birlik, beraberlik ve hoşgörüyü yayan bir gönül ve sevgi eri olan Hoca Ahmed Yesevi’nin anlatılması bizler için manevi bir sorumluluktur.  Bu kapsamda; T.C. Başbakanlık Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından “2016 UNESCO Hoca Ahmed Yesevi Yılı” anısına madeni hatıra para bastırılması bizleri son derece mutlu etmiştir. 2017 yılında da Türkiye ve dünyanın pek çok yerinde büyük fikir adamı ve gönül eri Hoca Ahmed Yesevî’yi anmak ve anlatmak için faaliyetlerimize hız kesmeden devam edeceğiz’’ dedi.

925 Ayar gümüş olarak hazırlanan hatıra para Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü mağazasında 22.12.2016 tarihinden itibaren iki yıl süre ile satışa sunulmuştur.