Türksoy’da ‘’Hoca Ahmet Yesevi’ konferansı yapıldı.19 Ocak 2017

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından düzenlenen “Türk Dünyasının Öncüleri” konferans serisi ‘’Hoca Ahmet Yesevi’’ ile başladı.

TÜRKSOY Genel Sekreterliğinde düzenlenen “Türk Dünyasının Öncüleri” konferanslarının ilki, Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatının anlatıldığı ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın konuşmacı olarak katıldığı programla gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, Türk Dünyasının Öncüleri konferanslarına Hoca Ahmet Yesevi ile başlamanın anlamlı olduğunu, bu tip konferansların İslam medeniyetinin öncülerinin yeni nesillere anlatılması noktasında çok önem taşıdığını kaydetti.

Programın başlangıcında TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, Prof. Dr. Yıldız’a Türk Dünyası Üstün Hizmet Madalyası takdim etti.

Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Musa Yıldız, Yesevi’nin eserlerindeki ana fikrin insanın ahlakı, manevi ve hoşgörü gibi değerlerinin gelişmesi olduğunu dile getirdi.

Yesevi’nin eserlerini halkın rahatça anlayabileceği basit söyleyişler ile Türkçe yazarak ve anlatarak dile getirmesi sayesinde geniş kitlelerin hikmetlerini anlayabildiğini belirten Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi’den bugüne 4 büyük eser kaldığını anımsattı.

Prof. Dr. Yıldız, 99 bin öğrenci yetiştiren Yesevi’nin vaktini ibadete, talebe yetiştirmeye ve kimseden bir şey beklemeden alın teriyle kazanmaya ayırdığına dikkati çekti.

Türkiye’nin, Kazakistan’ın Türkistan şehrinde kurduğu Ahmet Yesevi Uluslararası Türk Kazak Üniversitesi hakkında da bilgi veren Yıldız, UNESCO tarafından “Ahmet Yesevi Yılı” ilan edilen 2016’da yürüttükleri faaliyetleri anlattı.