Ahmet Yesevi Üniversitesinde ‘Bağımsızlığının 25. Yılında Kazakistan’ Sempozyumu yapıldı26 Ocak 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesinin düzenlemiş olduğu ‘Bağımsızlığının 25. Yılında Kazakistan’ adlı sempozyum, 25 Ocak 2017 tarihinde öğretim üyeleri ve davetlilerin katılımı ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını yapmak üzere Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov kürsüye davet edildi.

Açılış konuşmasında ilk olarak söz alan Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, konuşmasında Kazakistan’ın bağımsızlığı ile ilgili bilgi verdi ve 16 Aralık 1991 bağımsızlık hareketinin, sadece Kazakistan’ın değil tüm Türk dünyasının bağımsızlık fitilini ateşlediğine işaret etti. Kazakistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu da hatırlatan Prof. Dr. Musa Yıldız, bunun onur ve gurur verici olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Musa Yıldız, konuşmasının sonunda ise Kazak Şair ve Yazar Mağjan Jumurbaev’in ‘Ben Gençlere İnanıyorum’ adlı şiirini okuyarak geleceğin teminatı olan öğrencilere güvendiğini dile getirdi.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın ardından söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek ise dost ve kardeş ülke Kazakistan’ın bağımsızlığının 25. yılının önemine değinerek,  Kazakistan’ın daha nice yıllarına da bağımsız olarak ulaşması temennisinde bulundu ve şunları kaydetti; “Bunu gerçekleştirecek olan, Türkiye ve Kazakistan’ın ortak evladı,  göz bebeği olan üniversitemizin öğrencileri, bu bayrağı dostluk ve kardeşlikle taşıyacaktır.”

Açılış konuşmasında son olarak kürsüye çıkan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov da Kazakistan’ın ve üniversitenin 25. yılını kutladı.

Rektör Abdibekov,  Kazakistan’daki gelişim ile değişimler hakkında bilgi verdi ve 2017 TÜRKSOY Kültür Başkenti’nin Türkistan olduğuna değinerek bu kapsamda ise 17 projeleri olduğunu söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından Rektör Abdibekov, sempozyuma davetli olarak katılan Mütevelli Heyet Başkanı Yıldız ve Mütevelli Heyet Üyesi Şimşek’e katılımlarından dolayı altın madalya takdim etti.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun bildirilerini sunmak üzere ilk olarak Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış konuştu. Bağımsızlık Sonrası Kazakistan'da Kazakça’nın Yaygınlaşması ve Gelişmesi’ adlı bildirisinde ilk olarak bağımsızlığın önemine değinen Kutalmış, Kazakistan’ın, bağımsızlığının ardından kısa zamanda gelişip büyüyerek dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında yer aldığını aktardı. Kazakistan’ın bağımsızlığından sonra Kazakça’nın gelişiminin özellikle Kazakistan Cumhuriyeti’nin kurucusu Nursultan Nazarbaev’in izlediği politikalarla büyük güç kazandığını ve yaygınlaştığını belirten Kutalmış, geliştirilen projelerle de etkin, bilimsel ve edebi bir dil haline geldiğini söyledi. Kutalmış konuşmasının sonunda Kazakça’nın tarihi geçmişi hakkında bilgiler vererek, Kazakça’nın Kıpçak grubundaki en geniş sahada konuşulan bir dil olduğunu ifade etti.

Sempozyumda Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’ın ardından konuşan Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Kireççi ise,  Ahmet Yesevi Üniversitesinin iki ışığın kaynağında kurulduğunu söyleyerek; bu ışıkların birinin Kazakistan bayrağındaki ışık, diğerinin ise Hoca Ahmet Yesevi’nin yaktığı manevi ışık olduğunu belirtti ve bu ışıkların dünyayı aydınlatacağını sözlerine ekledi.

Kireççi’den sonra kürsüye çıkan Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek de ‘Bağımsızlık Sonrası Kazakistan-Türkiye İlişkileri’ adlı bildirisinde, Kazakistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olması sebebiyle Kazakistan ve Türkiye’nin her zaman beraber hareket ettiğini ve iki ülke arasında ticari ve siyasi ilişkilerin sürekli geliştiğini belirterek konu ile ilgili iki ülke arasında yapılan ticari antlaşmalar ve desteklemeler hakkında bilgiler verdi.

Konuşmalarında Kazakistan’ın iyi bir ticari partner olduğuna değinen Doç. Dr. Nevzat Şimşek, yıllar içerisinde ticari hacim rakamlarındaki dalgalanmalara da temas ederek bunun sebebini dönem içerisinde gerçekleşen küresel krize bağladı. Doç. Dr. Nevzat Şimşek, konuşmasının sonunda ise, Kazakistan ve Türkiye’nin birbirini tamamlayan ülkeler olduğunu, bu konuda iki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyi hale getirilmesi için daha kapsamlı bir çalışma yapılmasını gerektiğini iletti ve Kazakistan’ın bağımsızlığının 25. yılını kutlayarak sözlerini tamamladı.

Sonrasında söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren oldu. Kazakistan ve Hoca Ahmet Yesevi’nin felsefe ilişkisini anlattığı bildirisinde Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren,  Kazakistan’ın sosyo-kültürel yapısı hakkında da bilgiler verdi. Göçebe toplumların bilim, sanat, kültür, edebiyat gibi alanlarında yetkin eserler veremediği şeklinde yaygın bir yanlış kanaatin olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, aslında bu düşüncenin doğruyu yansıtmadığını, göçebe toplumların aynı zamanda dinamik bir zihni yapıya sahip ve pek çok farklı insan kaynağıyla çoğulcu bir kültürü oluşturduğunu vurguladı. Türkistan, Mezopotamya, Endülüs ve Avrupa coğrafyalarında inşa edilen kültür ve medeniyetin bu tarz bir sentezin örnekleri olduğunu dile getiren Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Hoca Ahmet Yesevi’nin de dinamik bir zihin ve bilgi birikimi ile felsefi anlamdaki dünya algısı ve tasavvurunun filozofların da ötesinde olduğuna işaret etti. Eren, ayrıca, filozofların fikir ve teoriler üretip bu düzeyde kaldıklarını, Yesevi’nin ise teori ve pratiğin birleşiminden müteşekkil bir bütünlük bulunduğunu söyledi. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren son olarak, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin sloganı olan; ‘Köklü Geçmişten Güçlü Geleceğe’ sözünün önemine de vurgu yaparak, bizi biz yapan köklerimize inip, oradaki hikmeti kazanıp, yepyeni tutarlı bir zihin dünyası inşa etmemiz gerektiğini iletti.

Gerçekleşen sempozyumda Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Talcan Raimberdiev ise bağımsızlık ile Kazakistan’daki yenilikler hakkında söz alırken, el Farabi Üniversitesinden davetli olarak katılan Doç. Dr. Mehmet Arslan da ‘Kazakistan'ın Avrasya Coğrafyasındaki Jeopolitik Önemi’ konusunda bilgiler verdi. Sempozyumun sonuna doğru ise Ahmet Yesevi Üniversitesi Pedagojik Bilimler Fakültesinden Prof. Dr. Kalipa Atemova ‘’Kazakistan’ın Bağımsızlığında Eğitim Öğretimin Gelişim Süreci’’ ve Yrd. Doç. Dr. Seydullah Sadıkov da ‘’Kazak Basını ve Milli Meseleler‘’ konusunda katılımcıları bilgilendirdi.