Ahmet Yesevi Üniversitesi ‘III. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu’ projesi başvuruları başladı03 Şubat 2017

 

2017 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kazakistan'ın Türkistan şehrinde Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi, “III. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu” düzenleyecektir.

Ahmet Yesevi üniversitesinin düzenlemiş olduğu yaz okulu projesi bu yıl Türkistan Yerleşkesinde 28 Haziran-19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Yaz okulu projesi programı, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Türkistan şehrindeki çağımızın bütün imkânlarının sunulduğu Ahmet Yesevi üniversitesinin Türkistan Yerleşkesinde gerçekleştirilecek. ‘III. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu’ projesine, Sosyal bilimler alanının Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Dil Bilim, Siyaset Bilimi, Filoloji, Hukuk, Felsefe, Tarih ve İlahiyat bölümlerde okuyan 1. 2. 3. Sınıf öğrencileri kabul edilecektir.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, ‘’Bu program ile Türk Dünyasından gelen öğrencilerin; Türkiye Türkçesi, Kazak Türkçesi, Özbek Türkçesi, Rusça, Türkoloji, tarih, kültür, edebiyat, coğrafya ve Türk Dünyasının büyük şahsiyetleri hakkında eğitim ve öğretim görmekle beraber görsel hafızalarını zenginleştirici tarihi ve kültürel mekânlara da geziler yapacaklarını’’ belirtti.

 ‘III. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu’ projesi boyunca Kazak Türkçesi ve Rusça dil eğitimi verilecek olup, Kazakistan içerisinden gelecek öğrencilere de Türkçe eğitimi verilecektir. Bunun yanında ‘III. Türk Dünyası Üniversiteli Gençler Yaz Okulu’ projesi katılan öğrencilerin uçak biletlerini kendileri alarak gelecekler, ders, gezi, şehirlerarası ulaşım, barınma, yeme içme vs. bütün giderleri Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından karşılanacaktır. Sadece Atlasjet Havayollarının hizmet verdiği uçuşla İstanbul'dan Çimkent'e gelen öğrenciler, Çimkent'te karşılanıp Üniversitemiz kampüsüne getirilecektir. Belirtilen tarihlerde Merkez kampüste bulunan 2600 öğrenci kapasiteli yurtlarımız, kütüphane, kültür merkezi, yemekhaneler vd. tamamen yaz okulu öğrencilerine hizmet vermek için boş ve müsaittir. Türkiye ve diğer ülkelerden gelen öğrenciler bölgeyi ve birbirini tanıma; istediği dil ve lehçede pratik yapma imkânı bulacaklardır.  

Konuyla ilgili kayıtların öğrencilerin kendi üniversitelerinin Dış İlişkiler Birimi ya da Fakülte Bölümleri tarafından yapılacak olup, Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından herhangi bir kayıt kabul alınmayacaktır. Ayrıca kayıt yaptırırken isim, soy isim, cinsiyet, yaş, eğitim aldığı fakülte ve bölümün yanında Kazak Türkçesi ya da Rusça biliyorsa seviyesi ve Kiril Alfabesini bilip bilmediğinin belirtilmesi zorunludur. Başvurular 3 Nisan 2017’ye kadar devam edecektir.