Kazakistan-Türkiye İş ve Yatırım Heyeti Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyaret etti.06 Şubat 2017

 

1-3 Şubat tarihlerinde Kazakistan’ın Çimkent şehrinde düzenlenen Kazakistan-Türkiye İş ve Yatırım Forumunun son günkü programı kapsamında, Hoca Ahmet Yesevi Türbesi, Arslan Baba, Domalak Ana, eski Otrar Kenti ziyareti ile gerçekleşen forum, son olarak da Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tarık Sönmez, Ankara OSTİM başkanı Orhan Aydın da aralarında bulunduğu 170 işadamını Ahmet Yesevi Üniversitesinin Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış Kültür merkezinde kabul etti.

Ziyaretçilere kısa bir konuşma yapan Rektör Vekili Mehmet Kutalmış Türkiye’den gelenlerin ilk olarak ilişki kuracağı üniversite olarak, iki ülke arasında bir köprü niteliğinde olduğunu belirtti. Türk medeniyetlerin beşiği olan Türkistan’ın geçmişte olduğu gibi bugünde bu görevi üniversitemizin yaptığını ifade etti. Ardından ziyaretçilere üniversitemiz hakkında bilgiler sunan Rektör Vekili Mehmet Kutalmış ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Son olarak üniversitemizin kendi imkânlarıyla oluşturduğu kültür merkezindeki tarihi müze gezisinin ardından Kazakistan-Türkiye İş ve Yatırım heyeti Türkiye’ye dönüş yaptı.