Prof. Dr. M. Atilla Murathan ile Prof. Dr. Ayşe Murathan Ahmet Yesevi Üniversitesinde11 Şubat 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı koordinasyonunda iki haftalığına ders, seminer vermek ve ilmi çalışmalarda bulunmak için Ahmet Yesevi Üniversitesi Fen Fakültesine gelen Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya anabilim dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. M. Atilla Murathan ile Prof. Dr. Ayşe Murathan gerçekleştirmiş olduğu akademik çalışmaların ardından yurda dönüş yaptı. 

Bilgi, birikim ve tecrübelerini Ahmet Yesevi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi hoca ve öğrencileriyle paylaşan Prof. Dr. M. Atilla Murathan; Analitik Kimya alanınında, analitik kimyanın bilimdeki yeri ve temel kavramları, gravimetri, sulu çözelti, volumetre, komplexleşme ve genel laboratuvar güvenliği konularında, Prof. Dr. Ayşe Murathan ise Fizikokimya alanında, gazlar, çözeltiler (ideal, seyreltik), reaksiyon, denge sabiti, termodinamik hal, Gibbs faz yasası, distitasyon, reaksiyon kinetiği ve aktivasyon enerjisi (maxwell Boltzmann dağılımı) konularında lisans ve yüksek lisans dersleri ile seminerler verdiler.

Yapmış oldukları iki haftalık akademik çalışma çerçevesinde Ahmet Yesevi Üniversitesi bir de ‘‘Bilimsel Araştırma Yöntemleri’’ konulu  seminer verdiler. 8 Şubat Çarşamba günü düzenlenen ve yaklaşık bir saat süren seminer çok sayıda akademisyen, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti.