Ahmet Yesevi Üniversitesi 2016-2017 Öğretim Yılı Mezun Adayları İş Adamlarıyla Buluştu13 Nisan 2017

 

Ahmet Yesevi Üniversitesinde 2016-2017 Öğretim yılında lisans, yüksek lisans ve doktora öğretim programlarından mezun olacak toplamda 1217 öğrenci, düzenlenen fuar organizasyonu ile Kazakistan’daki iş adamlarıyla buluştu. 40’a yakın kurum, kuruluş ve firma temsilcilerinin katıldığı fuarda öğrenciler iş hayatına ilişkin bilgiler edindi. Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencilerine iş imkânı sağlamak adına düzenlediği fuar, mezun adaylar tarafından büyük ilgi odağı oldu.

Türkistan Yerleşkesi Merkez Kütüphanesinde gerçekleşen programın açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Berik Ahmetov, fuarın mezun olacak öğrencilerimize büyük katkı sağlayacağını ifade ederek, “Öğrenciler  fuara katılan firmaları yakından tanıyacak, iş ve staj başvurusu yapma imkanına sahip olacaklar. Öğrencilerimize iyi bir gelecek sunmak için yapılan fuar, yerel ve ulusal firmaların yapacağı tanıtımlar ile üniversitemizin öğrencilerinin ufkunu açacak ve iş hayatına canlılık kazandıracaktır” diye konuştu. Akabinde işadamları, meslekler ve istihdam edilecek alanlarda bilgi verdiler.

Birkaç alanda gerçekleşen fuar programı kapsamında bir de rektörlük binası senato salonunda eğitim programlarının işadamları tarafından incelenmesi adı altında bir toplantı yapıldı. Yrd. Doç. Dr. Berik Ahmetov başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Ahmet Yesevi Üniversitesi Dekanları ve İşadamlarının yanı sıra Türkistan Vali Yardımcısı ile okul müdürleri de katıldı. Toplantıda istihdam edilecek alanlar ve meslekler gibi konular üzerine istişare edildi. Daha sonra işadamları fakültelerde öğrencilerle buluşturularak kendi deneyim, tecrübelerini anlattılar ve öğrencilerin sorularını yanıtladılar.

Fuar programı kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nihat Batmaz merkez kütüphanenin konferans salonunda  “Kariyer Yönetimi” konusunda bir konferans verdi. Konuşmasında, kariyer kavramı hakkında bilgiler vererek kariyerin bir kişinin iş yaşantısındaki aktivite, sorumluluk, tutum ve davranışlarının gelişimi olarak nitelendirildiğini dile getirdi.
Öğrencilere mesleklerini seçerken kendi bilgi, beceri ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak seçmelerini belirten Prof. Dr. Nihat Batmaz,  kendilerine bir örnek ve hedef belirlemelerini ifade ederek, bu hedeflerin ise hayalperest olmayan ulaşılabilir hedefler olması gerektiği önerisinde bulundu.